Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 28. redni seji, ki je potekala med 3. 3. in 6. 3. 2025 med drugim sprejeli predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin. Hkrati so sklenili, da sta predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu in predlog Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu primerna za nadaljnjo obravnavo. Zakonodajno pot pa je pri tem zaključil predlog Zakona o spremembah Zakona o minimalni plači.
Sprejet Zakon:
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin
Poslanke in poslanci so s 54 glasovi za in 23 proti sprejeli predlog Zakona spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin. Ključne novosti se nanašajo na zadolževanje občin ter sofinanciranje obveznosti občin z romskimi naselji. Pri določanju povprečnine se bo upoštevala povprečna medletna rast stroškov, hkrati pa se uzakonjajo sredstva za zmanjševanje objektivnih razlik, ki vplivajo na prihodke občin.
S predlogom Zakona se uvaja sedem ključnih rešitev, med njimi tudi nov način izračuna povprečnine in trajno ureditev dodatnih sredstev za zmanjševanje objektivnih razlik v prihodkih občin. Med ključnimi novostmi je še možnost izdaje občinskih obveznic in zadolževanje v tujini pri mednarodnih razvojnih bankah, povečanje mogočega obsega zadolževanja z 10 na 15 odstotkov in uvedbo sanacijskega postopka za trajno nelikvidne ali prezadolžene občine.
Poleg tega predlog Zakona posodablja kazalnike razvitosti občin in zmanjšuje administrativne ovire pri postopkih, povezanih s sofinanciranjem skupnih občinskih uprav. V okviru financiranja občin z romskimi naselji se določa namensko porabo sredstev ter jasna merila za njihovo razdelitev.
Celotno sporočilo je na voljo v priponki.
* * *