DZ RS na delovnih telesih tudi o zdravstvu in medijih

Ljubljana, 10. 3. 2025 – Poslanke in poslanci bodo imeli v tem tednu polne roke dela z zasedanjem na delovnih telesih DZ RS. Na teh jih med drugim čaka obravnava predloga novele Zakona o zdravstveni dejavnosti in Zakona o medijih. Čakata pa jih tudi dve izredni seji, na katerih bodo razpravljali o debirokratizaciji in o objavah na Erarju.


Poslanke in poslanci bodo teden začeli in sklenili z izredno sejo. Danes bodo tako na zahtevo SDS razpravljali o debirokratizaciji in izboljšanju poslovnega okolja, predvidoma v petek pa, prav tako na zahtevo SDS, o pobudi za ustavno presojo določbe o objavah na Erarju. O sklicu petkovega izrednega zasedanja se bo sicer danes še dogovoril kolegij predsednice DZ.

Odbor DZ za zdravstvo o paketu zdravstvene zakonodaje, tudi predlogu za ločitev javnega in zasebnega zdravstva

Odbor DZ za zdravstvo bo na torkovi seji obravnaval več vladnih zakonskih predlogov s področja zdravstva. Med njimi bo tudi predlog novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, za katerega vladna koalicija trdi, da gre za ključen zakon v nizu sprememb zdravstvenega sistema, ki bo prinesel razmejitev med javnim in zasebnim zdravstvom. Po predlogu novele Zakona bo zdravstvenim delavcem, zaposlenim v javni zdravstveni mreži, razen v redkih primerih onemogočeno delo pri t. i. čistih zasebnikih.

Vlada RS je besedilo predloga novele Zakona o zdravstveni dejavnosti potrdila sredi januarja in ga poslala v DZ RS. DZ RS je o zakonskem predlogu že opravilo splošno razpravo, zdaj pa ga bo prvič obravnavalo tudi matično delovno telo. Predlogu vseskozi nasprotujejo zdravniške organizacije.

Člani odbora bodo poleg tega obravnavali tudi predlog novele Zakona o zdravilih in predlog Zakona o medicinskih pripomočkih. Pri obeh predlogih gre predvsem za prenos evropskega pravnega reda. Prvi naj bi zagotovil, da so na trgu le zdravila, ki izpolnjujejo stroge standarde varnosti, učinkovitosti in kakovosti, sistemsko bi uredili tudi financiranje in dostop do zdravil v primeru izjemnih razmer. Namen drugega predloga pa je pacientom zagotoviti kakovostne, varne in učinkovite medicinske pripomočke, predvidena pa je tudi vzpostavitev informacijskega sistema, v katerem bo mogoče razbrati vrste posameznih medicinskih pripomočkov.

Odbor pa bo obravnaval tudi predlog NSi o dopolnitvi Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031.

Odbor za kulturo o krovnem medijskem Zakonu

Člani odbora DZ za kulturo bodo v četrtek obravnavali predlog novega Zakona o medijih, ki ga je pripravilo Ministrstvo za kulturo. Zakonski predlog po navedbah predlagatelja prinaša prvo celovito prenovo medijskega Zakona po več kot dvajsetih letih ter odzive na izzive, kot so digitalizacija, umetna inteligenca, družbeni mediji in koncentracija medijskega lastništva.

Predlog bi omogočil pripravo shem za finančno pomoč medijem, ki kot gospodarska panoga do zdaj edini niso bili upravičeni do finančne pomoči države. Po novem Zakonu bo mogoče med drugim tudi spodbujati razvojne projekte v medijih, subvencionirati produkcijske stroške in distribucijske poti do uporabnikov, subvencionirati naročnine in zaposlovanje specializiranih novinarskih profilov, piše v predlogu Zakona. Za državno finančno podporo ne bodo mogli kandidirati mediji, ki so v (prevladujoči) lasti javnih subjektov ali političnih strank.

Novi Zakon naj bi prinesel tudi večjo preglednost medijskega lastništva in državnega oglaševanja, predpisal obvezno označevanje uporabe umetne inteligence v medijih in razkritje nasprotja interesov, ki lahko vpliva na celovito obveščenost javnosti.

Prinaša pa tudi nov postopek presoje združevanja medijskih podjetij (medijske koncentracije). Po novem postopku bo moral regulator presojati koncentracije na medijskem trgu, ki bi lahko pomembno vplivale na pluralnost medijev in uredniško neodvisnost. Za oceno koncentracij na medijskem trgu bo pristojna Agencija za komunikacijska omrežja in storitve.

Odbor za delo o evidencah in zaposlovanju tujcev

Odbor DZ za delo bo v sredo obravnaval dolgo pričakovani predlog novele Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Zadnje spremembe, ki so se začele uporabljati novembra 2023, so namreč močno razburile delodajalce, saj da so povsem neživljenjske. Sledilo je zbiranje pripomb, nato pa dolgotrajno usklajevanje socialnih partnerjev o ponovnem posegu v Zakon.

Ministrstvo za delo tako v novem predlogu novele jasneje določa krog oseb, za katere je treba voditi evidence o izrabi delovnega časa, hkrati pa predlaga izrecno določilo, da evidence niso potrebne za poslovodne osebe. Poleg tega predlog predvideva črtanje evidentiranja podatka o izrabi in obsegu izrabe odmora med delovnim časom, vpisovanje določenih podatkov pa bo po novem dovoljeno mesečno, in ne več dnevno oz. tedensko. Predlagana je tudi dopolnitev načinov obveščanja delavca o podatkih iz evidence, po novem bi bila lahko posredovana tudi po elektronski pošti.

Odbor bo imel na sporedu tudi predlog novele Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, ki s prenosom evropske direktive rahlja pogoje za prihod visokokvalificirane delovne sile iz tretjih držav ter uvaja sezonsko delo tujcev v turizmu in gostinstvu.

Odbor za finance o upravljanju naložb države

Odbor DZ za finance bo v sredo na nujni seji obravnaval predlog novega odloka o strategiji upravljanja naložb države, po katerem bi nova strategija dodatno opredelila posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta bi ostala uvrščena med portfeljske naložbe, a bi se z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe. V novi strategiji bi med drugim tudi naložbo v Farme Ihan zaradi njenega pomena za državno prehransko varnost opredelili kot strateško naložbo.

Odbor bo obravnaval tudi predlog novega Zakona o fiskalnem pravilu, po katerem bi bilo fiskalno pravilo določeno z omejitvijo rasti očiščenih izdatkov, vlada pa bi srednjeročni fiskalni načrt pripravljala za štiri leta. Člani odbor bodo na zahtevo NSi obravnavali tudi oceno ustavnosti delov Zakona o dohodnini, ki se nanašajo na spremenjene pogoje za t. i. normirance.

***