Ljubljana, 12. 12. 2024 – Državni svetniki so na 23. redni seji, ki je potekala 11. 12. 2024, med drugim sprejeli Sklep o ustanovitvi, nalogah, sestavi in delovanju Delovne skupine za pripravo predloga zakonskih in drugih rešitev na področju občinskih kategoriziranih cest v zasebni lasti. Poleg tega so državni svetniki med drugim obravnavali tudi razne pobude in vprašanja državnih svetnic in svetnikov.
Predlog Sklepa o ustanovitvi, nalogah, sestavi in delovanju Delovne skupine za pripravo predloga zakonskih in drugih rešitev na področju občinskih kategoriziranih cest v zasebni lasti
Državni svetniki so se seznanili z delom Globalne parlamentarne mreže Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v letu 2024, ki ga je predstavil državni svetnik Aleš Pulko, ter na pobudo Komisije DS RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj sprejeli sklep o ustanovitvi, nalogah, sestavi in delovanju Delovne skupine za pripravo predloga zakonskih in drugih rešitev na področju občinskih kategoriziranih cest v zasebni lasti.
Člani delovne skupine, ki jo bo vodil predsednik Komisije DS RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Dušan Strnad, bodo še državni svetniki Bojan Borovnik, Peter Dermol, Anton Medved, Ivan Meglič, Miloš Pohole in Matjaž Švagan.
Pobude in vprašanja državnih svetnic in svetnikov
Pobuda za zagotovitev evropskih kohezijskih sredstev v okviru izvajanja Programa evropske kohezijske politike za obdobje 2021–2027 za izvedbo pilotnega projekta Zgodba petih prostorov
Državni svetniki so pobudo, naslovljeno na Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj RS, podprli. Cilj pobude je zagotavljanje večje mobilnosti in spletne dostopnosti za invalide in starejše.
Vprašanji v zvezi z vplivom mnenj Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave na potek izvajanja infrastrukturnih projektov
Državni svetniki so vprašanji v zvezi z vplivom mnenj Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave na potek izvajanja infrastrukturnih projektov, naslovljeni na Vlado RS, podprli. Vprašanji se glasita: 1. Koliko infrastrukturnih projektov je bilo v zadnjih petih letih ustavljenih ali je bil čas njihove izvedbe, vključno s projektno fazo, nesorazmerno podaljšan zaradi mnenj Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave? in 2. Koliko negativnih mnenj oz. zahtev za pripravo dodatnih študij in druge dokumentacije je bilo prejetih v zadnjih petih letih?
Pobuda za zagotovitev sredstev za nadgradnjo informacijskega sistema Centrov za socialno delo, ki bi omogočila avtomatično mesečno odtegovanje stroškov storitev gospodarskih javnih služb in s tem razbremenitev strokovnih delavcev
Državni svetniki so pobudo, ki vsebuje predlog, da se sredstva za nadgradnjo zagotovi v okviru izvajanja Nacionalnega programa ukrepov Vlade RS za Rome za obdobje 2021–2030 in je naslovljena na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, podprli.
Pobudo za dopolnitev 5. točke prvega odstavka 8. člena Zakona o gasilstvu (ZGas)
Državni svetniki so pobudo za dopolnitev 5. točke prvega odstavka 8. člena Zakona o gasilstvu (ZGas), naslovljeno na Vlado RS, podprli;
Pobuda se glasi: Vlada RS naj prouči predlog za dopolnitev 5. točke prvega odstavka 8. člena Zakona o gasilstvu na način, da se zagotovi državno sofinanciranje gradnje ali dograditve gasilske nepremičnine in s tem izboljšanje usklajenosti, racionalnosti in učinkovitosti izvajanja operativnih nalog gasilstva. Predlagatelja sta pojasnila, da igrajo gasilci ključno vlogo pri izvajanju hitrih in učinkovitih intervencij, zato je zagotovitev ustrezne infrastrukture nujna za zagotavljanje varnosti prebivalcev in njihovega premoženja. Predlagana dopolnitev zakona bi omogočila, da država, tako kot to velja v primeru nakupa opreme ali vozil, sofinancira tudi gradnjo gasilskih objektov.
Vprašanja glede ocenjevanja škode na kmetijskih zemljiščih ter dodeljevanja pomoči po naravnih nesrečah v letu 2023
Državni svetniki so vprašanja glede ocenjevanja škode na kmetijskih zemljiščih ter dodeljevanja pomoči po naravnih nesrečah v letu 2023, naslovljena na Vlado RS, podprli.
Vprašanja se nanašajo na način ocenjevanja škode s strani Občinske komisije za ocenjevanje škode in Regijske komisije za ocenjevanje škode, nadzora nad temi ocenami ter na razloge za neskladja na terenu, ko npr. prijavitelj z dejansko nastalo škodo na zemljišču ni bil upravičen do pomoči, hkrati pa je bila pomoč dodeljena nekomu, ki škode na zemljišču ni utrpel, in na protokol ukrepanja v primeru ugotovljenih nepravilnosti oziroma neupravičeno dodeljenih finančnih sredstev za sanacijo škode.
Celotno sporočilo si lahko preberete v priponki.