DS RS podprl dopolnjen predlog novele ZFO

Državni svetniki so na 25. redni seji, ki je potekala 26. 2. 2025, med drugim podprli dopolnjen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin. Medtem ko niso sprejeli mnenja k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti. Poleg tega so državni svetniki obravnavali tudi različna vprašanja in pobude svetnikov.

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin (ZFO-1E)

Državni svetniki so podprli dopolnjen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin. Sledili so mnenju Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ter Interesne skupine lokalnih interesov.

Državni svetniki obžalujejo pomanjkanje podpore vseh reprezentativnih občinskih združenj, a poudarjajo, da formula za izračun primerne porabe oziroma sistem financiranja občin, zaradi različnosti občin, ki se kaže v različnih dejavnikih, kot so površina, število prebivalcev, geografske in zgodovinske značilnosti, stopnja razvitosti, število javnih zavodov itd., nikoli ne bo v celoti sprejemljiv za vse kategorije občin. Kot razlog pa navajajo različne finančne potrebe občin za izvajanje zakonskih nalog, ki izhajajo iz njihovih specifičnih okoliščin.

Predlog Zakona je pomemben korak k izboljšanju sistemske ureditve financiranja občin, saj ZIPRS2526 začasno predvideva zagotovitev dodatnih sredstev, s katerimi bo omogočeno bolj stabilno financiranje in učinkovitejše obvladovanje finančnih potreb tistih občin, katerih prihodki iz naslova primerne porabe ne zadoščajo za pokritje stroškov izvajanja zakonskih nalog.

Državni svetniki so izpostavili, da RS spada med države z nižjo stopnjo finančne avtonomije lokalne samouprave, to pa pomeni večjo odvisnost od državnega proračuna. V prihodnje je nujno, da se zasleduje rešitve za povečanje finančne avtonomije lokalnih skupnosti, saj je to temeljnega pomena za njihovo učinkovitost in stabilnost ter dolgoročni razvoj države.

V povezavi s predlagano spremenjeno ureditvijo sofinanciranja obveznosti občin z evidentiranimi romskimi naselji so državni svetniki poudarili nujnost dopolnitve predloga Zakona s kriteriji, ki bodo omogočali transparentno in učinkovito preverjanje, ali so občine dodeljena sredstva porabile skladno z njihovim namenom. Pri tem opozarjajo tudi, da je nesprejemljivo, da bi se namensko porabo teh sredstev ocenjevalo brez jasnih in vnaprej določenih meril.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.

* * *