DS RS ne podpira predlogov sprememb proračunov RS

Ljubljana, 14. 11. 2024 – Državni svetniki so na 22. redni seji, ki je potekala 13. 11. 2024, med drugim podprli predlog Odloka o spremembah Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje 2024–2026. Medtem ko državni svetniki niso podprli predloga sprememb Proračuna RS za leto 2025, dopolnjenega predloga Proračuna RS za leto 2026 ter predloga Zakona o izvrševanju proračunov RS za leti 2025 in 2026. Prav tako niso podprli tudi predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini. Poleg tega so državni svetniki obravnavali in podprli pobudo v zvezi z načrtovanjem in izvajanjem ukrepov, ki krepijo razvojno moč regije Posavje in pobudo v zvezi s sistemsko ureditvijo letalske protitočne obrambe.

Predlog Odloka o spremembah Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje 2024–2026 (OdPSD24–26-B)

Državni svetniki so podprli predlog Odloka o spremembah Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje 2024–2026, saj tega ocenjujejo kot smiselnega. Na podlagi zadnjih makroekonomskih napovedi iz septembra 2024 ter nove projekcije rasti uživalcev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja se namreč z novim odlokom predlaga povišanje najvišjega obsega izdatkov za Zavod za invalidsko in pokojninsko zavarovanje Slovenije v letu 2024 za 100 milijonov evrov. Predlog spremembe odloka se nanaša na leto 2024, kar je predpogoj, da bo lahko ZPIZ pravočasno in v celoti poravnal svoje obveznosti.

Predlog sprememb Proračuna RS za leto 2025 (DP2025-A)

Državni svetniki niso podprli predloga sprememb Proračuna RS za leto 2025. Ocenjujejo namreč, da le-ta ne zagotavlja primernega financiranja lokalne samouprave, kar je ključnega pomena za učinkovito izvajanje zakonskih nalog občin, uresničevanje razvojnih projektov in financiranje sanacije naravnih nesreč.

Državni svet kot skrb zbujajoče ocenjuje dejstvo, da področje lokalne samouprave pri predstavitvi proračunskega dokumenta za leto 2025 sploh ni bilo omenjeno. To vzbuja občutek, da njihovi pripravljavci ne razumejo pomena in vloge lokalne samouprave za delovanje države. Državni svet RS prav tako opozarja, da predlog sprememb proračuna za leto 2025, z izjemo Sklada za pravični prehod, ne vključuje postavke, ki bi bila namenjena zagotavljanju sredstev za prestrukturiranje Savinjsko-Šaleške premogovne regije.

Državni svet RS, v okviru vladnih prioritetnih področij, kamor se usmerja glavnina proračunskih sredstev, pogreša tudi naslavljanje demografskih izzivov, s katerimi se srečujejo predvsem podeželske občine.

Državni svetniki so opozorili tudi na preveč optimistično načrtovane proračunske prihodke. Poleg tega so izrazili skrb zaradi zmanjševanja investicij na državni ravni.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.

* * *