Ljubljana, 23. 12. 2024 – Vlada RS je v sredo, 18. 12. 2024 na 133. redni seji določila pogoje za sofinanciranje investicij v 15 satelitskih urgentnih centrov. Denar bo namenjen vzpostavitvi primernih prostorov in opreme. Prvi projekti bi lahko začeli teči v drugi polovici prihodnjega leta, skupna vrednost investicij v načrtovanih 15 satelitskih urgentnih centrov pa znaša nekaj več kot 25 milijonov evrov, od tega 13 milijonov evrov iz kohezijskih sredstev, 12 pa iz proračuna RS.
Denar za dodatne kadre za vzpostavitev satelitskih urgentnih centrov je bil zdravstvenim domovom že zagotovljen v letošnji Uredbi o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Sedaj pa je Vlada RS zagotovila še sredstva za izgradnjo oziroma rekonstrukcijo primernih prostorov in za nakupe dodatne opreme.
Zdravstveni domovi bodo morali projekte končati do konca leta 2027. Rok je daljši, saj so priprave dokumentacije v različnih fazah. Takoj ko bodo poleg kadra zdravstveni domovi zagotovili še primerne prostore in opremo, bodo lahko začeli delovati kot satelitski urgentni centri.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež je poudaril, da je namen satelitskih centrov prebivalcem zagotoviti točko zdravstvene oskrbe, kjer bo neprestano prisoten zdravnik. Ob tem pa bo na voljo več možnosti diagnostike, kot jo trenutno zagotavljajo ambulante nujne medicinske pomoči zdravstvenih domov.
Satelitski urgentni centri bodo imeli tudi laboratorije, v omejenem obsegu pa bodo zagotavljali tudi rentgenske preiskave. Termine zagotavljanja rentgenskih storitev bodo centri prilagajali sami, in sicer glede na potrebe prebivalstva. Za opravljanje rentgenskih preiskav bodo potrebovali radiološke inženirje, ne pa tudi zdravnikov radiologov. Tudi drugi zdravniki bodo namreč ob dodatnem izobraževanju lahko opravljali določeno rentgensko diagnostiko.
Satelitski urgentni centri so predvideni v zdravstvenih domovih (ZD):
- Kočevje,
- Postojna,
- Tolmin,
- Sežana,
- Idrija,
- Ilirska Bistrica,
- Šmarje pri Jelšah,
- Sevnica,
- Kranj,
- Velenje,
- Litija,
- Črnomelj,
- Škofja Loka in
- Domžale.
Skupni satelitski urgentni center pa bosta vzpostavila tudi ZD Ivančna Gorica in ZD Grosuplje.
Prostorsko gledano bodo največji satelitski centri v Kranju, Domžalah in Velenju. Vsi trije centri bodo zagotavljali tudi neprekinjeno zdravstveno varstvo za otroke.
***