Dnevi slovenskega turizma 2024

Ljubljana, 20. 11. 2024 – Pod sloganom ‘Turizem z načrtom – za gostoljubno in trajnostno prihodnost’ so se govorniki, strokovnjaki in turistični delavci na Dnevih slovenskega turizma osredotočili na nadgradnjo vizije odpornosti, trajnostnega razvoja in vključujočega sodelovanja, ki bo turizem uspešno vodila skozi izzive globalnih sprememb in vse večjih pričakovanj lokalnih skupnosti ter obiskovalcev.
 
Plenarni dan, osrednji dogodek Dnevov slovenskega turizma (DST) 2024, je včeraj. 19. 11. 2024, združil ključne akterje slovenskega turizma v razpravi o aktualnih izzivih in priložnostih, s katerimi se sooča panoga. Eden od vrhuncev dneva je bila tudi podelitev znakov Slovenia Green novim članom zelene družine slovenskega turizma – tokrat prvič v sklopu DST.
 
Dogodek, ki ga je gostil Thermana Park Laško, sta zaznamovali močna udeležba in živahna razprava o ključnih temah, ki bodo v prihodnjih letih sooblikovale slovenski turizem. Poseben poudarek je bil na trajnosti, podprti z inovacijami in sodobnimi tehnološkimi rešitvami, ter ohranjanju gostoljubnosti, ki kot temeljna vrednota turizma zahteva premišljeno načrtovanje upravljanja destinacij v tesnem sodelovanju z lokalnimi skupnostmi. Uvodoma so zbrane nagovorili predstavniki ključnih partnerskih institucij v slovenskem turizmu, med drugim tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Minister je o vlogi države pri razvoju turizma povedal, dsa ministrstvo dobro sodeluje z vsemi deležniki turizma – s turističnim gospodarstvom, destinacijami in civilno družbo, ministrstvo vselej prisluhne njihovim pobudam in potrebam. Gre za pristop ministrstva že od samega začetka mandata. Prizadevanja ministrstva pa so usmerjena v ugodno, prijazno poslovno okolje, ki podpira turistično-gostinsko gospodarstvo pri nadaljnjem razvoju.
 
Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) mag. Maja Pak Olaj je povedala, da Slovenski turizem v skladu s strategijo in ob skupnih prizadevanjih vseh deležnikov nadaljuje z zmerno rastjo, ki presega evropsko povprečje. Ob uspehih pa se srečuje tudi z mnogimi izzivi – od potrebe po še tesnejšem dialogu z lokalnimi skupnostmi pri upravljanju destinacij, do pospeševanja digitalizacije in nujnih vlaganj v turistično infrastrukturo za dvig kakovosti.  Vodilna vloga na področju trajnosti bo ohranjena le z doslednim uresničevanjem zelene obljube na vsakem koraku, pri čemer je Zelena shema slovenskega turizma lahko odlično orodje za razvoj in implementacijo trajnostnih praks. Dnevi slovenskega turizma so priložnost, da okrepimo partnerstva ter deli znanje in navdihujoče zgodbe. Dodala je, da le skupaj namreč lahko gradimo gostoljubno, odgovorno in trajnostno Slovenijo, ki bo z uresničevanjem zelene vizije v ponos lokalnim skupnostim in navdih obiskovalcem z vsega sveta.

***