11. seja Delovne skupine za lokalno samoupravo

Ljubljana, 7. 2. 2025 – Danes je na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj potekala 11. seja Delovne skupine za lokalno samoupravo. Sestanka sta se udeležila tudi predsednik Združenja občin Slovenije (ZOS) Robert Smrdelj in član predsedstva ZOS mag. Marko Diaci.

Seja je bila namenjena potrditvi zapisnika 10. seje, potrditvi predloga dnevnega reda, seznanitvi s potekom priprave dodatkov k Dogovorom za razvoj regij ter pregledu zaključnega poročila delovne podskupine za zmanjšanje stroškov občin.

Delovna podskupina za zmanjševanje stroškov občin, ki se je sestajala skozi celotno preteklo leto, je bila ustanovljena za pripravo predlogov sprememb predpisov z namenom zmanjšanja stroškov občin. Prvič je bila oblikovana že leta 2011. Cilj njenega delovanja je oblikovanje normativnih predlogov za finančno in administrativno razbremenitev občin kot podlage za nadaljnje zakonodajne postopke.

Minister za javno upravo mag. Franc Props je poudaril, da je bilo delo delovne podskupine uspešno zaključeno, saj sistematično preverjanje zakonodaje prispeva k pospešitvi dialoga med Vlado RS in združenji občin. Napovedal je tudi nadaljnje delovanje podskupine.

Predstavniki ZOS so izpostavili ključne finančne obremenitve občin, med katerimi so ureditev lastništva cest, šolski prevozi, ki prinašajo velike stroške, ter Zakon o zaščiti živali, ki izrazito posega v lokalne skupnosti. Poudarili so tudi naraščajoče stroške zaradi zviševanja normativov v vrtcih ter vpliv Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.

Predsednik ZOS Robert Smrdelj je posebej opozoril na tematiko civilne zaščite, pri čemer Ministrstvo za obrambo RS predvideva uvedbo civilne obrambe v občinah. Gre za preneseno pristojnost, ki ne bi smela biti izvirna odgovornost občin. Prav tako je izpostavil, da gasilstvo občinam predstavlja izjemne stroške, ki jih država ne sofinancira, zato je predlagal možnost sofinanciranja prek MKRR.

Udeleženci so se seznanili tudi s pobudo za začetek postopka spremembe 154. člena Ustave RS, ki bi občinam omogočila brezplačno objavljanje v Uradnem listu RS, s čimer bi povečali transparentnost in zmanjšali občinske izdatke.

V okviru Dogovora za razvoj regij, ki je v trenutni finančni perspektivi vreden 460 milijonov evrov, je bilo poudarjeno, da potekajo intenzivni teritorialni dialogi s predstavniki resornih ministrstev, regij in občin. Aktivno se izvaja delo na projektih s področja odvajanja in čiščenja odpadnih voda, zelene infrastrukture in kolesarskih povezav. Kar 85 projektov že izpolnjuje pogoje za podpis dogovora.

Na koncu je predsednik ZOS podal tudi predlog za sestanek z Ministrstvom za finance glede predloga Izhodišč za obdavčitev premoženja ter ukrepov za prestrukturiranje in razbremenitev dela.

* * *