Vprašanje glede Plačila za opravljanje funkcije nepoklicnih občinskih funkcionarjev po novem Zakon  o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

Vprašanje:

Ali se novi Zakon  o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (101. člen) uporablja tudi za izplačilo nepoklicnemu podžupanu, ki ne prejema plače? 101. člen navedenega zakona namreč  v prvi točki določa: »Funkcionarji in javni uslužbenci pridobijo pravico do izplačila višje plače v skladu s plačnim razredom.

Zanima nas torej, kako nepoklicni funkcionarji pridobijo pravico do višjega izplačila (ali je tudi pri njih postopno uveljavljanje), kot jim je določeno v prilogi II.-  Zakona  o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju?

Odgovor

Plačilo za opravljanje funkcije nepoklicnih občinskih funkcionarjev določa Zakon o lokalni samoupravi v 34. a členu, ki med ostalim določa, da če podžupan opravlja funkcijo nepoklicno, mu pripada plačilo največ v višini 50% plače, ki bi jo dobil, če bi funkcijo opravljal poklicno. Višino plačila določi župan ob upoštevanju obsega podžupanovih pooblastil. Pri tem se ne upošteva dodatek za delovno dobo.

Funkcija podžupan je v plačni razred uvrščena v Prilogi 2, kjer je določeno tudi, da plačni razred podžupana določi župan v okviru razpona, ob upoštevanju obsega podžupanovih pooblastil. Pri predčasnem prenehanju mandata župana lahko podžupanu določi plačni razred občinski svet.

Glede na sistem postopne pridobitve pravice do plače skladno z novo uvrstitvijo funkcij v plačne razrede velja enako tudi za nepoklicnega župana.