Predloga Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb – rok. 13. 2. 2025

S strani Državnega zbora RS smo v pregled in pripombe prejeli predloga Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (EPA 1916-IX) (v nadaljevanju: Zakon).

S predlogom Zakona se zasleduje uvedba rešitev za blažitev preobremenjenosti pristojnih državnih organov, vključenih v postopke začasne zaščite, s čimer bi se omogočil tudi hitrejši dostop oseb z začasno zaščito do pravic iz tega statusa ter celostna ureditev pravic in dolžnosti oseb z začasno zaščito v RS, ki omogoča hitrejši sprejem in integracijo oseb z začasno zaščito v slovensko družbo. Predlagane so predvsem spremembe na področju administrativnega upravljanja, učinkovitega vodenja postopkov priznanja začasne zaščite in hitre zagotovitve pravic oseb z začasno zaščito.

S predlogom Zakona se sledi ureditvi začasne zaščite iz Direktive 2001/55/ES. Da bi se uvedla začasna zaščita v RS, ni več potrebno sprejeti posebnega sklepa, katerega zamenjavo, s sprejetim izvedbenim sklepom Sveta EU, predvideva predlog Zakona. S slednjim se ugotovi obstoj množičnega prihoda razseljenih oseb in se uvede začasna zaščita ter učinkuje neposredno v vseh državah članicah.

Namen omenjene direktive je določitev najnižjih standardov za dodelitev začasne zaščite v primeru množičnega prihoda razseljenih oseb iz tretjih držav, ki se ne morejo vrniti v svojo matično državo, in podpirati uravnoteženje prizadevanj med državami članicami pri sprejemanju teh oseb ter posledicah takega sprejema. Predlog Zakona tako sledi minimalnim standardom te direktive. Hkrati pa na določenih mestih od nje tudi odstopa in zagotavlja višjo raven standardov pri zagotavljanju pravic osebam z začasno zaščito.

S predlogom Zakona se sledi omenjeni direktivi tudi v določbah, kjer ta državam članicam nalaga, da sprejmejo potrebne ukrepe za zagotovitev dovoljenj za prebivanje osebam, ki uživajo začasno zaščito, za ves čas trajanja zaščite. Za ta namen se izdajo dokumenti ali druga enakovredna dokazila.

Predlog Zakona prinaša rešitve za blažitev preobremenjenosti pristojnih državnih organov, ki so vključeni v postopke začasne zaščite, zlasti na področju administrativnega upravljanja, učinkovitega vodenja postopkov priznanja statusa začasne zaščite in hitre zagotovitve pravic osebam z začasno zaščito, kot tudi za blažitev negativnega učinka na vseh področjih delovanja države.

Tudi odpravljanje pomanjkljivosti, ki so se pokazale v praksi, je ena izmed rešitev, ki jih predvideva predlog Zakona, med katere spada nadaljnja uskladitev z Direktivo 2001/55/ES, poenostavitev in hitrejša izvedba postopka priznanja statusa začasne zaščite, vključno z jasnejšo ureditvijo ob vzporednosti postopka začasne zaščite in postopka mednarodne zaščite,  podrobnejša ureditev razlogov prenehanja statusa začasne zaščite, jasnejša določitev razmerja med začasno zaščito in mednarodno zaščito ter razmerja med začasno zaščito do postopkov po zakonu, ki ureja vstop, zapustitev in bivanje tujcev v RS ter jasnejša delitev pristojnosti za izvedbo posameznih dejanj v postopku priznanja začasne zaščite in odgovornosti za zagotovitev pravic osebam z začasno zaščito. Poleg tega se odpravlja tudi pomanjkljivosti glede ureditve pravic prosilcev za začasno zaščito in jasnejša ureditev pravic osebam z začasno zaščito, vzpostavitve pravne podlage za deljenje podatkov o osebah z začasno zaščito za preprečitev dvojnih statusov v državah članicah in v pridruženih državah k izvajanju, uporabi in razvoju schengenskega pravnega reda.

49. člen predloga Zakona določa, da ima oseba z začasno zaščito, ki je učenec, pravico do brezplačnega prevoza v skladu z zakonom, ki ureja osnovno šolo. Pri tem Ministrstvo, pristojno za izobraževanje, občini povrne tudi stroške prevoza za osebo z začasno zaščito, ki je učenec, za relacije, ki niso vključene v redne šolske prevoze, ki jih občina organizira in financira za učence osnovne šole. Način zagotavljanja sredstev za prevoze iz tega odstavka podrobneje določi Vlada RS.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 13. 2. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *