S strani Ministrstva za notranje zadeve smo v pregled in pripombe prejeli predloga Zakona o varstvu javnega reda in miru (v nadaljevanju: Zakon).
S predlogom Zakona se zasleduje precizna ureditev stanja na področju javnega reda in miru in posledična zagotovitev zanesljivega varovanja javnega reda in miru. Pri tem je namen uresničevanje pravic posameznika do varnosti in dostojanstva kot temeljne človekove vrednote ter ustavne pravice, določene z 34. členom Ustave RS. Država je namreč dolžna zagotavljati ustrezno raven javnega reda. Prav to pa nenazadnje izhaja tudi iz nalog policije, katere naloga je med drugim vzdrževanje javnega reda, prav tako pa tudi preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje prekrškov, odkrivanje in prijemanje storilcev prekrškov in zbiranje dokazov ter raziskovanje okoliščin, ki so pomembne za ugotovitev premoženjske koristi, ki izvira iz prekrškov. Med cilje, ki jih predlog Zakona zasleduje tako spada tudi zagotovitev učinkovitega izvajanja dolžnosti in naloge policije oziroma izvedba prekrškovnih postopkov, ki so neposredno povezani z zagotavljanem varnosti posameznikom in skupnosti. Osnovni namen predloga Zakona predstavlja zagotovitev uživanje javnega reda in miru kot temeljne demokratične družbene vrednote.
Predlog Zakona opredeljuje tista ravnanja, ki predstavljajo kršenje javnega reda in miru in ki posledično na protipraven način posegajo v ustavno zagotovljene pravice drugih. Poleg tega se ureja tudi zbiranje prostovoljnih prispevkov in določa nove sankcije pri tem prekršku. Na novo se določa prepoved zbiranja prispevkov na vsiljiv način. Hkrati predlog Zakona predvideva, da se natančneje koncipira nasilno in drzno vedenje proti drugim osebam napram družinskim članom oziroma ločeno ureja nasilje v družini na področju zagotavljanja javnega reda in miru. Predlog Zakona ločeno obravnava prekrške na športnih prireditvah, za take vrste prekrškov pa določa višje globe.
Dodatno se predvideva inkriminacijo nedostojnega vedenje v obliki razkazovanja spolnih organov na javnem kraju, kjer je večja koncentracija ljudi ali se nahajajo otroci. Zaradi sorodne tematike, se v enem členu združujeta prekrška, ki urejata prepoved kampiranja in prenočevanja. Predlog Zakona na novo predvideva odgovornost zaposlenega v gostinskem lokalu, ki je v času kršitve prisoten v lokalu, v primeru, da ta ne prijavi prekrškov z elementi nasilja v gostinskem lokalu.
Prekrški, ki so storjeni z namenom vzbujanja nestrpnosti, se s predlogom Zakona določajo podrobneje. Predlog Zakona daje pooblastilo prekrškovnim organom, da lahko v primeru, če je za prekršek predpisana globa v razponu, le te izrekajo višje od minimalno predpisane za vse tovrstne prekrške, kar je v skladu z 52. členom sistemskega Zakona o prekrških.
Predlog Zakona predvideva tudi predpis novih glob za posamezne prekrške v evrskih zneskih in podaljšan vacatio legis na 30 dni zaradi priprave nadzornih organov na izvajanje zakona.
V 16. členu predlog Zakona predvideva prepoved vandalizma. Preprečuje poškodovanje ali uničenje stvari, skratka povzročitev premoženjske škode. Pri tem ima pooblastilo za izrek te sankcije tudi občinsko redarstvo.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 29. 1. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.