Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vrtcih – rok: 25. 3. 2025

Na spletnem portalu eDemokracija je objavljen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vrtcih (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

Predlog Zakona določa, da v primeru zmanjšanja števila otrok na območju občine, kar vodi v to, da javni vrtec v skladu z normativi in standardi oblikuje manjše število oddelkov kot v preteklem letu, občina ne razpiše koncesije.

Z novim 10.d členom predloga Zakona se zagotavlja vključevanje otrok iz romskih naselij v vrtec. Občina ima obveznost, da na območju, kjer se nahaja evidentirano romsko naselje, spremlja in spodbuja vključenost predšolskih otrok iz romskih naselij v vrtec. Občina na podlagi podatkov o številu predšolskih otrok, ki živijo v romskih naseljih, za vsako posamezno šolsko leto določi vrtec, ki za otroke, ki bodo do konca koledarskega leta dopolnili starost 5 let in na dan 30. aprila tekočega leta niso vključeni v vrtec, organizira v naslednjem šolskem letu krajši program v obsegu 240 ur letno.

Poleg tega je predvideno, da pristojna služba občine v romskih naseljih izvaja vse potrebne aktivnosti, da starši vključijo predšolske otroke v vrtec. Če starši otroka, ki bo do konca koledarskega leta dopolnil starost 5 let, do 30. septembra ne vpišejo v nobenega od programov vrtca, pristojna služba občine o tem obvesti pristojni center za socialno delo.

Hkrati se s predlogom Zakona predvideva nov 14.a člen, ki določa, da lahko javni vrtec za otroke, ki bodo do konca koledarskega leta dopolnili starost 5 let in niso vključeni v vrtec organizira krajši program v obsegu 240 ur letno, namenjen otrokom, ki bodo v skladu z zakonom, ki ureja osnovnošolsko izobraževanje, v naslednjem šolskem letu začeli obiskovati šolo. Pri tem se program financira iz državnega proračuna in je za starše brezplačen.

Pomembna sprememba je predvidena tudi v drugem odstavku 17. člena, kjer se pika nadomesti z vejico in doda besedilo: »razen v izjemnih primerih, ki jih določa podzakonski predpis iz tega člena«.

Predlog Zakona prinaša tudi spremembo glede financiranja zasebnega vrtca na podlagi koncesije. Zasebnemu vrtcu, ki je vpisan v razvid izvajalcev javno veljavnih programov pri ministrstvu, pristojnem za predšolsko vzgojo, pripadajo javna sredstva na podlagi koncesije, ki jo podeli občina, v kateri ima zasebni vrtec sedež oziroma ima sedež njegova enota. Za podelitev koncesije se uporabljajo določbe zakona, ki ureja organizacijo in financiranje vzgoje in izobraževanja, razen če ta zakon ne določa drugače.

Občina, ki je zasebnemu vrtcu podelila koncesijo, določi ceno programa zasebnega vrtca v skladu s 30. členom zakona. Če občina sprejme nižjo ceno od predlagane ali enotno ceno za enake programe, ki je nižja od predlagane cene zasebnega vrtca in velja za vse javne vrtce in zasebne vrtce s koncesijo, je zasebnemu vrtcu dolžna zagotavljati sredstva v višini razlike do predlagane cene. Občina koncedentka zagotavlja zasebnemu vrtcu tudi vse stroške, ki se v skladu z metodologijo iz šestega odstavka 28. člena zakona ne upoštevajo pri izračunu cene programa.

Pri tem se koncesija lahko podeli tudi zasebnemu vrtcu, ki izvaja program po posebnih pedagoških načelih, kot je to določeno v četrtem odstavku 13. člena tega zakona in zasebnemu vrtcu, ki izvaja svoj program za predšolske otroke in h kateremu si je vrtec pridobil pozitivno mnenje Strokovnega sveta RS za splošno izobraževanja o ustreznosti programa.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete dovključno 25. 3. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *