Na spletnem portalu eDemokracija je objavljen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu pred utopitvami (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za obrambo.
S predlogom Zakona se med drugim predvideva, da so država in samoupravne lokalne skupnosti dolžne spodbujati izvajanje ukrepov in dejavnosti za preprečevanje in zmanjševanje možnosti utopitev. Lastnik ali drug upravičenec vodnega in priobalnega zemljišča oziroma imetnik vodne pravice mora zagotoviti pogoje za preprečevanje oziroma zmanjševanje utopitev ter pogoje za reševanje iz vode.
O reševalcih iz vode v skladu s tem zakonom vzpostavi in vzdržuje zbirko podatkov ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Namen zbiranja podatkov je organiziranje in usposabljanje potrebnega števila reševalcev iz vode oziroma reševalnih služb. Zbirka podatkov iz vsebuje naslednje osebne podatke: ime in priimek, datum in kraj rojstva, naslov stalnega oziroma začasnega bivališča, podatke o izobrazbi, poklicu, zdravstvenem stanju ter usposobljenosti. Te osebni podatki se pridobijo neposredno od oseb, o katerih se vodi zbirka podatkov, ali pa se pridobijo iz že obstoječih zbirk podatkov ter se hranijo in uporabljajo le toliko časa, kot je to potrebno za namen, za katerega so bili zbrani, vendar največ dve leti po tem, ko so osebe prenehale opravljati dejavnost, povezano z izvajanjem ukrepov za varstvo pred utopitvami. Zgoraj omenjene osebne podatke smejo uporabljati pristojni državni organi, organi samoupravnih lokalnih skupnosti ter pravne in fizične osebe, pooblaščene za izvajanje varstva pred utopitvami.
Za zagotovitev varnosti udeležencev so v 9. člen (javne prireditve in športne in druge dejavnosti) določeni naslednji ukrep:
- Organizatorji javnih prireditev, ki se odvijajo na, v ali ob vodi, morajo zagotoviti ustrezne ukrepe varstva pred utopitvami in pridobiti ustrezno dovoljenje pristojnega organa. Na morju je potrebno pridobiti dovoljenje Uprave RS za pomorstvo. Organizator mora izkazati, da so predvideni potrebni varnostni ukrepi, vključno z zadostnim številom reševalcev iz vode, predpisano reševalno opremo in sredstvi za reševanje iz vode.
- Organizacije, ki se ukvarjajo s športnimi dejavnostmi na, v in ob vodi, morajo upoštevati ukrepe varstva pred utopitvami ter zagotoviti varnost udeležencev. To vključuje prisotnost zadostnega števila reševalcev iz vode oziroma oseb, usposobljenih za reševanje iz vode, ter predpisano reševalno opremo in sredstva za reševanje iz vode.
- Pravne osebe, samostojni podjetniki in posamezniki, ki organizirajo aktivnosti, kot so rafting, kajakaštvo, soteskanje in druge vodne dejavnosti s pridobitnim namenom, morajo zagotoviti, da je za vsako skupino udeležencev prisoten reševalec iz vode ali oseba, usposobljena za reševanje iz vode, ter predpisana reševalna oprema in sredstva za reševanje iz vode.
35. člen predlaganega Zakona določa pristojnosti različnih inšpekcijskih organov v zvezi z nadzorom nad izvajanjem zakona in podzakonskih aktov:
- Nadzor izvajajo inšpektorji različnih inšpektoratov, vključno z Inšpektoratom RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Inšpektoratom RS za okolje in prostor, Zdravstvenim inšpektoratom RS, Inšpektoratom RS za delo, Prometnim inšpektoratom RS, Inšpektoratom RS za šolstvo in šport ter Upravo RS za pomorstvo.
- Poleg inšpektoratov navedene naloge nadzora izvajajo tudi Policija, ki nadzira izvrševanje določenih členov zakona in podzakonskih aktov.
- Zdravstveni inšpektor ima pooblastilo, da začasno prepove uporabo kopalne vode v bazenskih kopališčih, če analiza kopalne vode pokaže, da voda ni primerna za kopanje ali predstavlja tveganje za zdravje ljudi.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 26. 2. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *