S strani Ministrstva za naravne vire in prostor smo v pregled in pripombe prejeli predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (v nadaljevanju: Zakon).
Predlog Zakona med drugim vsebuje spremembo glede dopustnih dodatnih prostorskih ureditev v območju državnega prostorskega izvedbenega akta, s katerimi se poleg predhodno nenačrtovanih prostorskih ureditev, ki so skladne z zakonom, ki ureja prostor, dopušča postavitev fotonapetostnih naprav tudi na objektih in napravah za proizvodnjo energije, torej ne le na objektih za proizvodnjo električne energije, kot je določeno v veljavnem ZUNPEOVE.
Spremembe, ki jih prinaša predlog Zakona so pripravljene upoštevajoč že pripravljene prve spremembe ZUNPEOVE-A, ki bodo predvidoma sprejete v oktobru 2024.
3. člen predloga Zakona predvideva dodaten stavek »pripadajoče naprave za shranjevanje energije na isti lokaciji« v tretjem odstavku 5. člena. Poleg tega se Iz četrtega odstavka 5. člena umika določbe glede kartiranja, saj se za to področje kartiranja OVE s predlogom Zakona v 5. členu uvaja novi člen 5.b z naslovom »kartiranje območij OVE«. Popravi se tudi določbo v 5. odstavku tako, da se prenova akcijskega programa pripravi najmanj ob posodobitvi NEPN.
V 4. členu predloga Zakona je določeno, da se za 5. členom doda nov, 5.a člen, ki določa območja za pospešeno uvajanje OVE. Pri tem morajo biti načrti za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije javno dostopni. Prenos tega določila se predlaga z objavo na svetovnem spletu in na portalu državne uprave, kar lahko pomeni tudi objavo v PIS.
Hkrati se s predlogom Zakona za novim 5.a členom doda nov 5.b člen, ki določa izdelavo kartiranja območij OVE. Ta določa, da se za namene izdelave kartiranja območij OVE med drugim upošteva zlasti, da se pri kartiranju izvede usklajevanje med vsemi ustreznimi nacionalnimi in lokalnimi organi in subjekti, vključno z operaterji omrežij.
20. člen trenutno veljavne ZUNPEOVE vsebuje dopolnilo ureditve prvega odstavka 88. člena ZUreP-3, s katerim je omogočil postavitev fotonapetostnih naprav na območju, ki ga ureja državni prostorski izvedbeni akt, brez posebnega načrtovanja z O(P)PN. Če v državnem in lokalnem prostorskem izvedbenem aktu ni predvidena postavitev teh naprav, ki proizvajajo električno energijo z izrabo sončne energije, vključno s priključki na omrežje in povezano tehnično opremo in hranilniki, je možno postaviti tudi fotonapetostne naprave. Naprav, katerih postavitev z državnim prostorskim aktom ni bila načrtovana, tako ni potrebno načrtovati z izvedbenimi akti.
Sicer pa omenjeno velja le v primeru, da se z državnim prostorskim izvedbenim aktom načrtuje prometna infrastruktura ali objekti in naprave za proizvodnjo električne energije in objekti in naprave za oskrbo z električno energijo. Predlog Zakona prinaša razširitev na način, da bo to veljalo za objekte in naprave za proizvodnjo energije in objekte za oskrbo z energijo, s čimer bo omogočena postavitev fotonapetostnih naprav tudi na drugih območjih, ki so prav tako primerna za postavitev fotonapetostnih naprav. Gre torej za širitev energetske infrastrukture.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 9. 12. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *