S strani Ministrstva za notranje zadeve smo v pregled in pripombe prejeli predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organiziranosti in delu v policiji (v nadaljevanju: Zakon).
Predvidena je sprememba 15. člena, v okviru katere se uvaja določba, da DZ RS na predlog Vlade RS sprejme resolucijo o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete, v kateri se določijo cilji in programi za izvajanje politike preprečevanja in zatiranja kriminalitete.
S predlogoma Zakona se v prvem odstavku 18. člena doda nova, 17. točka, ki se glasi: »17. izvaja helikoptersko nujno medicinsko pomoč, medbolnišnične helikopterske prevoze ter helikopterske prevoze otrok v inkubatorjih z zrakoplovi policije;«.
Poleg tega se predvideva sprememba 37. člena, ki na novo ureja način sodelovanja policije z veteranskimi organizacijami. S predlaganim drugim odstavkom se na zakonski ravni jasno določa odstop od določb ZSPDSLS-1, kadar policija sodeluje z organizacijami iz prvega odstavka tega člena pri uporabi nepremičnega in premičnega premoženja RS, s katerim upravlja ministrstvo. Za razliko od veljavne ureditve zakon že vnaprej določa splošni omejitvi za uporabo premoženja, in sicer le, če ga policija začasno ne potrebuje in če uporaba ne ovira njenega delovanja ter opravljanja nalog.
ZSPDSLS-1 je na področju urejanja ravnanja s stvarnim premoženjem države in samoupravne lokalne skupnosti splošni zakon, razen če posamezne določbe ZSPDSLS-1 ali poseben zakon za določeno vrsto stvarnega premoženja ne določajo drugače. Na podlagi drugega odstavka 2. člena ZSPDSLS-1 daje posebnemu zakonu pooblastilo, da bodisi uredi vsebine za posamezno vrsto premoženja in samoupravnih lokalnih skupnosti drugače bodisi da uporabo določb tega zakona s posebnim zakonom izrecno izključi. V drugem odstavku v povezavi s tretjim odstavkom, ki določa pooblastilo za izdajo podzakonskega predpisa, se zato predlaga, da se uporaba določb ZSPDSLS-1, kadar se obravnavanim organizacijam omogoča brezplačna uporaba nepremičnega in premičnega premoženja države, v celoti izključi.
Predlog Zakona med drugim ureja tudi uporabo službenega psa in konjenice kot vrsti prisilnih sredstev posebej v 73. členu. Z uporabo službenih živali policije, pri čemer izraz predstavlja nadpomenko za službenega psa, službenega psa – začetnika, mladega psa in službenega konja v policiji, so nujno povezana tudi vprašanja o njihovem pridobivanju, upravljanju in razpolaganju z njimi, poleg tega pa še vprašanja o pogojih, merilih, načinih za pridobivanje in o upravljanju službenih živali, saj se določbe Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti za ravnanje s službenimi živalmi ne uporabljajo.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 21. 3. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *