Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti – rok 14. 8. 2024

Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti, s katerim se posega na področje dostopnosti do lekarniških storitev in zagotavlja dostopnost do zdravil. Po vzoru ZIUZDS, ki je v zagotavljanje zdravniške dežurne službe vključil vse zdravnike, ki opravljajo zdravniško službo v okviru javne zdravstvene mreže, bo omogočeno izvajalcu lekarniške dejavnosti, da v izvajanje dežurstva oziroma 24-urne preskrbe prebivalstva z zdravili, vključi tudi ustrezno usposobljene strokovnjake, magistre farmacije, ki bi sicer lahko dežurali, a ne, ker so zaposleni pri drugem delodajalcu. Izvajalec 24-urne preskrbe z zdravili zagotavlja preskrbo za celotno območno enoto ZZZS, zato je predvideno, da se lahko v izvajanje dežurstva vključijo izvajalci v tej območni enoti in tako prispevajo k ustrezni preskrbi z zdravili. Hkrati predlog predvideva enako finančno nagrajevanje med lastnimi zaposlenimi in tistimi, ki se dodatno vključujejo. Z vključenostjo dodatnih magistrov farmacije v dežurstva, bo lahko izvajalec lekarniške dejavnosti zagotavljal tudi redno preskrbo prebivalstva z zdravili. Za to pa je nujen predpogoj ustrezna odprtost lekarn, ki morajo biti na voljo prebivalstvu. Tako predlog predvideva tudi minimalen odpiralni čas posamezne lekarne z namenom zagotavljanja dostopnosti prebivalcem.

Prav tako predlog Zakona na novo določa, da se za javne lekarniške zavode za nakup zdravil ne uporabljajo splošni predpisi s področja javnega naročanja, temveč se uporabljajo prirejena pravila, ki jih ureja spremenjeni področni ZLD-1.

S predlogom Zakona se na novo določa, da mora imeti nosilec lekarniške dejavnosti, ki pridobi koncesijo na pravno osebo (d.o.o.), v tej pravni osebi ves čas trajanja koncesije večinski delež v osnovnem kapitalu (več kot 50 %), biti mora njen poslovodja oz. poslovodni organ in svojega deleža ne more odsvojiti – večinski delež ni prenosljiv. Koncesija ne more biti predmet dedovanja, prodaje, prenosa ali druge oblike pravnega prometa. Predlog Zakona določa nov pogoj, in sicer, da mora imeti nosilec lekarniške dejavnosti ves čas trajanja koncesije, ki je bila podeljena pravni osebi, več kot 50 % delež v osnovnem kapitalu te pravne osebe ter biti njen poslovodja oziroma poslovodni organ. Če nosilec lekarniške dejavnosti večinski delež v pravni osebi izgubi oziroma ni več njen poslovodja oziroma poslovni organ, se pravni osebi koncesija odvzame.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 14. 8. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *