Na spletnem portalu eDemokracija je objavljen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za pravosodje.
Cilj izvršilnega postopka je zagotoviti poplačilo upnika, ki ima pravico do tega na podlagi izvršilnega naslova. Pri tem mora biti izvršba učinkovita, da vodi do dejanskega poplačila upnika, stroškovno sorazmerna, z uravnoteženjem stroškov in koristi ter mora vsebovati sorazmerne posege v pravice dolžnika, ob ohranjanju privilegiranega položaja upnika ter zaščiti legitimnih interesov dolžnika in tretjih oseb. Poleg tega mora potekati hitro in brez nepotrebnih zamud in upoštevati formalnost postopka, kjer se dejstva ugotavljajo predvsem na podlagi kvalificiranih listi.
Temeljni cilji predloga Zakona so:
- Izboljšanje položaja dolžnikov potrošnikov v izvršilnih postopkih na podlagi verodostojne listine, skladno s prakso Sodišča EU.
- Varstvo tretjih oseb in uskladitev Zakona o izvršbi in zavarovanju z odločbo Ustavnega sodišča RS (št. U-I-189/21 z dne 26. 5. 2022).
- Zagotovitev varstva koristi otrok v družinskih izvršbah.
- Povečanje varnosti izvršiteljev in pomočnikov ter izboljšanje učinkovitosti njihovega dela.
- Pospešitev in hitrejše zaključevanje izvršilnih postopkov.
- Nadgradnja instituta seznama dolžnikovega premoženja.
Med poglavitnimi rešitvami predlog Zakona predvideva učinkovitejše varstvo pravic v izvršilnem postopku glede na odločitve Sodišča EU. Glede na sodno prakso Sodišča EU, ki je kot prekratke ocenilo roke za ugovor (20 dni, 15 dni, dva tedna), predlog Zakona podaljšuje rok za ugovor na 30 dni in ukinja krajše roke za menične in čekovne spore. S tem se zagotavlja učinkovita pravica do ugovora brez tveganja, da bi potrošnik to pravico zaradi prekratkega roka izgubil.
Na podlagi pripomb sodišč se s predlogom Zakona dopolnjuje ureditev seznama dolžnikovega premoženja. Predlagana rešitev omogoča ustavitev postopka v primerih, ko:
- Dolžnik na naroku izjavi, da nima premoženja.
- Dolžnik ne pride na narok, na katerega je bil pravilno vabljen.
- Dolžnik na naroku ali v seznamu ne navede popolnih in resničnih podatkov o premoženju.
Predlog Zakona prinaša tudi:
- Določitev pristojnosti in postopka za izvrševanje Uredbe Sveta (EU) 2019/1111 o zakonskih sporih in starševski odgovornosti ter mednarodnem protipravnem odvzemu otrok.
- Obveznost sodišča, da na predlog stranke izda sklep o končanosti izvršbe (na pobudo Varuha človekovih pravic in Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije).
- Razbremenitev upnikov pri overitvi podpisa na dovoljenju dolžniku za podaljšanje prometnega dovoljenja zarubljenega vozila.
- Izboljšanje izvzetja prejemkov iz izvršbe in uskladitev z Zakonom o davčnem postopku.
- Ponovna uvedba pritožbe zoper sklep o domiku, da se morebitne nepravilnosti rešijo pred izvedbo spletne javne dražbe ter s tem zagotovi večja pravna varnost kupca.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 2. 4. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *