V prilogi vam posredujemo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je Državnemu zboru predložila Vlada RS.
Cilj predloga Zakona je ta, da se v zakonsko materijo vključiti potrebne spremembe in dopolnitve, ki so se kot nujne pokazale pri vzpostavljanju sistema DO in s tem omogočiti enostavnejši prehod v nov sistem.
Pri tem so ključni cilji predloga Zakona:
- omogočiti podaljšanje prehodnega obdobja za izvajanje pravice do ODČ do vzpostavitve enotnega informacijskega sistema,
- omogočiti poenostavljen prehod v sistem DO za invalidno osebo, ki je dopolnila 18 let in njenega starša, ki ji je pred tem nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu,
- podrobneje opredeliti vpis v register tako za nove izvajalce DO kot tudi za obstoječe izvajalce socialnovarstvene storitve pomoči družini na domu, ki bodo postali izvajalci DO na domu in s ciljem zagotavljanja močne mreže izvajalcev DO, omogočiti občinam, da sklenejo neposredno pogodbo z javnim zavodom za opravljanje DO na domu,
- omogočati financiranje dodatnih stroškov dela izvajalcem socialnovarstvenih storitev, ki so nastali kot posledica Aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva in spremenjenih kadrovskih standardov in normativov socialnovarstvenih storitev,
- natančneje opredeliti pridobivanje in posredovanje podatkov o upravičencih do DO, ODČ in skrbnikih upravičencev do DO med različnimi deležniki,
- nedvoumno zapisati, da so vstopne točke za DO so organizirane na sedežu vsakega CSD,
- jasneje opredeliti naloge zunanjih strokovnjakov in
- z namenom zagotovitve javnofinančne vzdržnosti sistema DO dodati obveznost ministrstva, da vsaka tri leta analizira izvajanje tega zakona in vladi predloži poročilo.
s predlogom Zakona se bo zagotovilo jasna in nedvoumna določila. Ta bodo predstavljala podlaga za izvajanje pravic iz DO. Skozi izvajanje določb ZDOsk-1 v praksi, so se pokazale potrebe po nekaterih spremembah in dopolnitvah.
Med poglavitne rešitve, ki jih prinaša predlog Zakona spada rešitev, da se z dodano pravno podlago v 6. členu občinam omogoči, da z javnim zavodom, ki ga je ustanovila RS, sklenejo neposredno pogodbo za izvajanje DO na domu (npr. z zdravstvenim domom, domovi za ostarele).
Poleg tega rešitev predstavlja tudi dodatna varovalka za zagotovitev javnofinančne vzdržnosti sistema DO. V 8. členu se namreč doda obveznost ministrstva, da vsaka tri leta analizira izvajanje tega zakona in vladi predloži poročilo.
Predlog Zakona predvideva tudi omogočanje poenostavljenega prehod v sistem DO za invalidno osebo, ki je dopolnila 18 let in njenega starša, ki ji je pred tem nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu (20. in 132. člen).
Na novo se v predlog Zakona dodaja pravna podlaga za vpis v register ponudnika e-oskrbe, natančneje se določi vpis v register izvajalcev DO (61. člen) in vpis v register obstoječih izvajalcev socialnovarstvene storitve pomoči na domu, ki bodo postali izvajalci DO na domu (122. člen).
Hkrati se v predlogu Zakona nedvoumno določi, da so vstopne točke za DO organizirane na sedežu vsakega CSD (88. člen). poleg tega se dopolnijo naloge zunanjih strokovnjakov z aktivnostjo izdelave ocene upravičenosti v pritožbenem postopku (88. člen) in podaljša financiranje dodatnih stroškov dela izvajalcem socialnovarstvenih storitev, ki so nastali kot posledica Aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva (125. člen).
Nazadnje predlog Zakona prinaša natančnejšo opredelitev določb, ki se nanašajo na pridobivanje in posredovanje podatkov o upravičencih do DO, ODČ in skrbnikih upravičencev v DO (42. in 93. člen).
Predlogom Zakona preprečuje poslabšanje socialnega stanja upravičencev do pravice do dolgotrajne oskrbe, in sicer pravice, ki se že izvaja od 1. januarja 2024, to je pravica do oskrbovalca družinskega člana.
Sprejetje sprememb in dopolnitev je nujno v letu 2024 za zagotovitev stabilnosti sistema, kar pomeni nadaljevanje postopkov odločanja o vlogah za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana v informacijskem sistemu centrov za socialno delo, aktivnosti vstopnih točk za zagotovitev izvajanja pravice in na ta način zagotovitve primerne oskrbe tako za obstoječe kot za nove uporabnike pravice do oskrbovalca družinskega člana.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 12. 12. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujemo.
* * *