S strani DZ RS smo v pregled in pripombe prejeli predlog za začetek postopka za spremembo 154. člena Ustave RS z osnutkom Ustavnega zakona, ki ga je pripravila Vlada RS.
Predvideva se sprememba 154. člena Ustave RS, ki določa, da se predpisi, splošni akti, izdani za izvrševanje javnih pooblastil, in drugi akti, katerih objavo v državnem uradnem listu določa zakon, objavljajo v državnem uradnem listu. Predpisi in splošni akti, izdani za izvrševanje javnih pooblastil, morajo biti objavljeni v državnem uradnem listu, preden začnejo veljati. Predpisi in splošni akti, izdani za izvrševanje javnih pooblastil, začnejo veljati petnajsti dan po objavi, če ni v njih drugače določeno.
S predlagano spremembo bi se tako tudi lokalni pravni akti začeli objavljati v državnem uradnem listu. To bi omogočilo večjo standardizacijo, dostopnost in povezljivost lokalnih aktov, hkrati pa bi izboljšalo dostop do aktov, ki so trenutno dostopni v različnih lokalnih glasilih. Uradno elektronsko objavljanje bi omogočilo enotno in ažurno dostopnost vseh aktov, kar bi pozitivno vplivalo na informacijske sisteme in uporabnost podatkov.
Objavljanje v državnem uradnem listu zagotavlja stabilnost in varnost. Poleg tega so lokalni akti pomembni tudi za ljudi in podjetja, ki niso vključenih v določeno lokalno skupnost, vendar se z njimi srečujejo. Z obvezno objavo v državnem uradnem listu bi bili ti akti enostavneje dostopni širšemu krogu uporabnikov. Sprememba 154. člena Ustave RS med drugim jasno določa obveznost objave v državnem uradnem listu za vse vrste aktov, vključno z akti, ki jih je bilo do zdaj težko objaviti v uradnem glasilu. To bi odpravilo nejasnosti in povečalo pravno varnost.
Poleg tega obstoječi 154. člen ne zahteva objave splošnih aktov, izdanih za izvrševanje javnih pooblastil, v državnem uradnem listu. Ustavno sodišče je do zdaj menilo, da objava teh aktov ni nujna, vendar predlagatelji spremembe menijo, da bi bilo treba ustavno ureditev dopolniti in določiti obveznost objave teh aktov, saj imajo enake lastnosti kot predpisi.
Izjemno pomembno glede predlagane ustavne spremembe je tudi določitev, da se v sistemskem zakonu, ki bo na novo uredil objavljanje predpisov in drugih aktov, določi, da se objavljanje predpisov in drugih aktov, ki se morajo po ustavi objaviti v državnem uradnem listu, ne zaračunava. Ta določitev pomeni brezplačno dostopnost objavljenih aktov, hkrati pa tudi, da se storitev objave za tiste, katerih dolžnost objave izhaja iz ustave, ne bo zaračunavala. S tem bi se normodajalcem, tako državnima kot lokalnim organom, omogočila večja učinkovitost in odpravili bi se stroški, povezani z omejitvami v uradnih glasilih.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 25. 3. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *