Predlog Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju – rok 15.8.2024

Ministrstvo za obrambo je pripravilo predlog Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju (v nadaljevanju: Uredba).

Predlog Uredbe na novo definira naravno okolje, zato so tudi prepovedi usklajene z novo ureditvijo. Povsod v naravnem okolju je prepovedano nenadzirano požigati. V naravnem okolju je prepovedano odmetavati, spuščati ali puščati goreče in druge predmete, ki lahko povzročijo požar. To so vžigalice, tleči ali goreči cigaretni ogorki, goreči lampijončki, ki se spuščajo v ozračje, in podobno. Pri kurjenju v kurišču, kurjenju kresov in pri nadziranem požiganju je prepovedano uporabljati vnetljive, eksplozivne in oksidativne snovi, kot so bencin, nafta, drugi tekoči naftni derivati, utekočinjen naftni plin ipd. Na grobiščih in drugod v naravnem okolju se ne smejo uporabljati in odlagati sveče s plamenom, temveč le elektronske ali solarne sveče.

Lokalne skupnosti lahko na njihovem območju v naravnem okolju določijo dodatne omejitve in prepovedi, ki se nanašajo na kurjenje v kuriščih, nadzirano požiganje in drugo uporabo ognja, vendar so pri tem določene tudi nekatere omejitve.

Za uporabo ognja za vaje zaščite in reševanja, so na organiziranih dogodkih v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, če se zagotavlja požarna straža, ki jo izvaja gasilska enota, ki na tem območju opravlja javno gasilsko službo, za simulacijo požarov in gašenja za izobraževanje in usposabljanje gasilskih enot (npr. gašenje odsluženega prometnega sredstva) ter pri vzdrževanju in urejanju površin neposredno ob linijskih infrastrukturnih objektih odpravljene omejitve glede kurjenja materialov v te namene, ki jih sicer ob upoštevanju predpisov, predvsem s področja varstva okolja in v okviru tega področja odpadkov, ne bi smeli kuriti. Za uporabo ognja za simulacijo požarov in gašenja za izobraževanje in usposabljanje gasilskih enot, za vaje zaščite in reševanja, na organiziranih dogodkih v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami to velja tudi za območja na prostem, ki pa po predlogu Uredbe ne spadajo v naravno okolje.

Kadar požarno ogroženost naravnega okolja na nekem območju razglasita tako uprava kot lokalna skupnost, vedno velja višja stopnja razglašene požarne ogroženosti naravnega okolja. Na novo se določa tudi o obveznem preklicu povečane požarne ogroženosti naravnega okolja, ko so za to izpolnjeni pogoji.

Med razglašeno povečano požarno ogroženostjo naravnega okolja je dovoljeno izvajati nadzirano požiganje, uporabiti predmete in naprave ter izvajati dejavnosti, ki lahko povzročijo požar, vendar ob dodatnih izpolnjenih pogojih in ob izdanem dovoljenju izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje ali lokalne skupnosti. Predlog Uredbe določa, da dovoljenje za svoje območje lahko izda tudi lokalna skupnost, kar velja, kadar veliko ali zelo veliko požarno ogroženost na svojem območju razglasi samo lokalna skupnost ali če lokalna skupnost na svojem območju razglasi višjo stopnjo požarne ogroženosti naravnega okolja kot uprava.

Določena je globa od 2500 do 12.000 EUR za odgovorno osebo lokalne skupnosti, če med razglašeno veliko ali zelo veliko požarno ogroženostjo naravnega okolja ne organizira požarne straže ali opazovanja naravnega okolja. Med razglašeno zelo veliko požarno ogroženostjo naravnega okolja se višina globe poviša na 3000 do 15.000 EUR.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 15. 8. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.