Predlog Strategije za preprečevanje in končanje brezdomstva v Sloveniji 2025-2035 – rok: 7. 1. 2024

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v sodelovanju z Ministrstvom za solidarno prihodnost in Inštitutom Republike Slovenije za socialno varstvo pripravilo predlog Strategije za preprečevanje in končanje brezdomstva v Sloveniji 2025-2035 (v nadaljevanju: Strategija).

Predlog Strategije predstavlja strateški dokument Vlade RS, pri čemer celovito in usklajeno obravnava problematiko brezdomstva. Poleg tega postavlja tudi temelje za učinkovito ter usmerjeno reševanje brezdomstva v RS.

V RS je do sedaj reševanje omenjene problematike potekalo parcialno oziroma sektorsko, zato so v splošnem politike in celostni programi naslavljanja brezdomstva slabo razviti. Pri tem so ukrepi in programi za brezdomne osebe usmerjeni v lajšanje posledic brezdomstva in ne v njegovo preprečevanje. V RS je po zadnjih podatkih SURS iz leta 2022, v letu 2021 živelo približno 3000 brezdomnih oseb. Te so imele zakonsko prebivališče na sedežih občin, ali na naslovih humanitarnih organizacij ter CSD.

V predlogu Strategije je med drugim opredeljena definicija brezdomstva, ki se bo z uvedbo predloga Strategije začela uporabljati v RS. Hkrati predlog Strategije določa tudi vizijo, razvojne ciljne, ključne deležnike in njihovo zavezanost pri izvajanju same Strategije.

Pri tem je zagotavljanje brezpogojne dostopnosti nastanitve za vse s ciljem, da se tudi v RS opusti model stopnic, ki temelji na uporabnikovem postopnem napredovanju do stanovanja in preide na pristop, ki temelji na zagotavljanju primerne, stabilne, dostopne in varne nastanitve za vse ob zagotavljanju bolj ali manj intenzivne nastanitvene in druge podpore za obvladovanje življenjskih tveganj, osrednja predpostavka, na kateri temelji predlog Strategije.

Predlog Strategije med aktivnosti za dosego ciljev, v točki 4: Povezovanje in sodelovanje med različnimi sektorji (horizontalno) in deležniki na različnih ravneh (vertikalno) ter njihova zaveza za končanje brezdomstva, med drugim predvideva oblikovanje mehanizmov za obveznosti občin pri reševanju brezdomstva (npr. nujnost sofinanciranja programov reševanja brezdomstva, zagotavljanja nujnih bivalnih enot, …);

Nacionalna strategija za preprečevanje in končanje brezdomstva v RS prednostno naslavlja devet področij:

  1. Zagotavljanje zadostnega števila trajnih, geografsko in cenovno dostopnih stanovanj
  2. Preventivno delovanje za preprečevanje brezdomstva
  3. Omogočanje prehodov iz institucij v dostopne, varne in trajne oblike bivanja
  4. Zmanjševanje uličnega in dolgotrajnega brezdomstva po principu »najprej stanovanje«
  5. Krajšanje obdobja v začasnih namestitvah
  6. Kontinuirana in celovita podpora v skupnosti/na terenu po meri človeka
  7. Profesionalizacija ter izboljšanje kakovosti storitev
  8. Usmerjenost na večkratno izključene specifične ranljive skupine: otroke in mlade; ženske; družine; uporabnike drog; osebe s kompleksnimi in intenzivnimi potrebami; starejše (pod 65 let, ki jih ne sprejemajo v domovih za starejše) z zdravstvenimi in drugimi nakopičenimi težavami (ki potrebujejo nego); različne manjšine; pripadnike romske skupnosti; osebe brez urejenih statusov v RS in vsakokratne nove skupine, ki se pojavljajo
  9. Zagotavljanje rednega merjenja, spremljanja in raziskovanja brezdomstva

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 7. 1. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujemo.

* * *