Predlog Strategije razvoja prostovoljstva v Republiki Sloveniji do 2030 – 18. 12. 2024

S strani Ministrstva za javno upravo smo v pregled in pripombe prejeli predlog Strategije razvoja prostovoljstva v Republiki Sloveniji do 2030  (v nadaljevanju: Strategija).

V zadnjih letih, ko so RS zaznamovale tako poplave kot tudi epidemija, požari, druge naravne nesreče in družbeni izzivi, se je ponovno za ključno pri zagotavljanju takojšnje pomoči in podpore prizadetim skupnostim izkazalo prostovoljstvo. Gre za eno izmed temeljnih vrednot sodobne družbe, ki prispeva k socialni koheziji in solidarnosti v družbi, aktivnemu državljanstvu in trajnostnemu razvoju skupnosti. V RS ima prostovoljstvo dolgo in bogato tradicijo.

Prostovoljce in prostovoljske organizacije predlog Strategije priznava kot bistvene za reševanje družbenih potreb in izboljšanje kakovosti življenja v RS. Prav zato poudarja dva vidika:

Namen predloga Strategije je podpirati razvoj organiziranega prostovoljstva in prostovoljskih organizacij s ciljem izboljšanja življenjskih pogojev ljudi, krepitve spoštovanja človekovih pravic in spodbujanja trajnostnega razvoja v družbi.

Zato je predlog Strategije usmerjen v vzpostavitev trajnostnega in stabilnega podpornega okolja za prostovoljstvo. Prav ta bo namreč omogočil prostovoljskim organizacijam in prostovoljcem, da še naprej uspešno prispevajo k družbenemu blagostanju. Poleg tega je namenjena krepitvi sodelovanja med državo in samoupravnimi lokalnimi skupnostmi, prostovoljskimi organizacijami ter promociji, spodbujanju in podpori prostovoljstvu skozi strateške cilje in izvedljive ukrepe.

Ena izmed potreb prostovoljskih organizacij oziroma prostovoljstva je tudi priznanje in podpora organiziranemu prostovoljstvu. S strani države in samoupravnih lokalnih skupnosti je potrebno krepiti podporo, saj je priznanje prostovoljskega dela ključno za njihovo uspešno delovanje.

Pri tem se bo spodbujalo medsektorsko in medresorsko načrtovanje pilotnih projektov, izvajanje raziskav na področju prostovoljstva in večjo podporo organizacijam s prostovoljskim programom (centrom za socialno delo, zdravstvenim ter izobraževalnim ustanovam za razvoj prostovoljskih programov in drugim javnim zavodom).

Strateški cilji predloga Strategije so:

Pomembno je, da imajo država, samoupravne lokalne skupnosti in drugi relevantni deležniki pomembno vlogo pri doseganju razvojnih ciljev prostovoljstva in prostovoljskih organizacij. Pri tem morajo samoupravne lokalne skupnosti vzpodbujati lokalne iniciative in prostovoljske programe, zagotavljati podporo za lokalne prostovoljske organizacije in hkrati vzpostaviti partnerstva z različnimi deležniki na lokalni ravni. Poleg tega imajo lokalne skupnosti pomembno vlogo pri spodbujanju prostovoljstva na lokalni ravni in pri zagotavljanju podpore lokalnim organizacijam.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko na priloženem obrazcu posredujete do 18. 12. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *