S strani Ministrstva za javno upravo smo v pregled in pripombe prejeli predlog Strategije razvoja nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji do 2030 (v nadaljevanju: Strategija).
Med strateške cilje, na podlagi identificiranih potreb in temeljnih politik, spadajo:
- okrepitev sodelovanja države z NVO pri oblikovanju, izvajanju in monitoringu predpisov in politik,
- okrepitev učinkovitosti, transparentnosti in stabilnosti javnega financiranja NVO in
- okrepitev zmogljivosti družbenega inoviranja in razvoja novih storitev v NVO.
Za uresničevanje razvojnih ciljev NVO je ključnega pomena usklajeno sodelovanje med državo, samoupravnimi lokalnimi skupnostmi in drugimi relevantnimi deležniki. Samoupravne lokalne skupnosti imajo pomembno vlogo pri spodbujanju sodelovanja med NVO in lokalnimi oblastmi, podpori lokalnim pobudam ter doslednim vključevanjem NVO v procese priprave strateških dokumentov in politik na lokalni ravni. Podporo lokalnim NVO lahko tako država kot tudi lokalne skupnosti nudijo z omogočanjem lažjega dostopa do prostorov in infrastrukture, v skladu z zakonodajo, vključevanjem NVO v procese lokalnega odločanja, spodbujanje NVO pobud.
Za razvoj so potrebni naslednji sklopi sistemskih sprememb, ugotavlja ciljno raziskovalni projekt »Potencial NVO v Sloveniji za naslavljanje potreb lokalnih skupnosti«:
- prvi sklop: sistemsko prepoznavo pomembnosti nevladnega sektorja in njegove vloge v prihodnjem razvoju javnih storitev,
- drugi sklop: področje financiranja NVO,
- tretji sklop: bolj učinkovito in intenzivno sodelovanje ter usklajevanje nevladnega, javnega in zasebnega sektorja.
Pri tem bi tretji sklop sistemskih sprememb slonel na rednem srečevanju na nacionalni in lokalni ravni. Slednje bi rezultiralo v boljšem razumevanju potreb po storitvah na terenu na eni strani ter sočasnem boljšem izkoriščanju potenciala in zmožnosti NVO za zagotavljanje storitev, ki naj te potrebe, še posebej v lokalni skupnosti, naslovijo.
Predlog Strategije predvideva tudi ukrepe na področju podpornega okolja za nevladne organizacije, dolgoročnega financiranja projektov in programov, spodbujanja zaposlovanja ter promocije nevladnih organizacij.
Med drugim je pomembno spodbujanje krepitev kapacitet nevladnih organizacij za kakovostno izvajanje javnih storitev v skupnosti na področjih, kjer je bil ugotovljen primanjkljaj nevladnih organizacij za naslavljanje potreb lokalnih skupnosti, kot so na primer na področju socialnega varstva, vključno z duševnim zdravjem, skrbi za starejše, storitve za družine, varstvo okolja in stanovanjsko varstvo ter druga področja, kjer se kaže primanjkljaj glede infrastrukture, ki je potrebna za kontinuirano in kakovostno zadovoljevanje potreb ljudi po socialni varnosti in socialni blaginji. Na principu komplementarnosti javnemu sektorju v zagotavljanju javnih storitev v skupnosti bi moral sloneti nadaljnji razvoj slovenskega nevladnega sektorja.
Nazadnje je pomembno ohranjanje usmeritev opolnomočenja tudi na drugih področjih delovanja nevladnih organizacij, kot so varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ukrepanje ob migracijski, begunski krizi, epidemiji, šport in rekreacija, kultura in umetnost, razvoj informacijske družbe ter naslavljanje potreb ranljivih skupin.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 18. 12. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *