S strani Ministrstva za notranje zadeve smo v pregled in pripombe prejeli predlog Resolucije o dolgoročnem razvojnem programu policije v obdobju 2026–2035 (v nadaljevanju: Resolucija).
Predlog Resolucije predstavlja najvišji razvojno-usmerjevalni dokument in hkrati drugi dolgoročni načrtovalski dokument, ki je temelj za srednjeročne in letne načrte dela policije. Predlog Resolucije namreč odgovarja na ključna vprašanja dolgoročnega razvoja policije in zagotavlja konstantnost prioritet in vlaganja v varnost.
Policijsko delo oziroma njegova učinkovitost in uspešnost je odvisna od razvoja virov in delovnih zmogljivosti policije, v veliki meri pa je odvisna tudi od sodelovanja z ljudmi. Pri tem ključno vlogo igrajo politika družbenega nadzorstva države in lokalne skupnosti, ki predstavljajo drugi temeljni del partnerstva »policija-skupnost«.
Med dolgoročnimi cilji in razvojnimi prioritetami policije predlog Resolucije določa zagotovitev visoke ravni pravne in osebne varnosti ljudi in varnosti njihovega premoženja, krepitev pravne države ter okrepitev sodelovanja z lokalno in mednarodno skupnostjo. Le na ta način je namreč možno zagotoviti čim višjo stopnjo varnosti. Ključno vlogo pri zastavljenih dolgoročnih ciljev igra optimizacija policijske organizacije in njenega dela. Ta bo upoštevala demografske spremembe na trgu dela, razvoj policijske stroke in ustrezna tehnologije, povezano s policijskim delom ter nenazadnje družbenim potrebam.
Predlog Resolucije predstavlja zavezo, da bo policija ukrepala, kadar je ogrožena varnost državljanov. Prav tako se bo borila proti vsem oblikam kriminala. V naslednjem desetletju je potreben tudi velik poudarek na digitalizaciji oziroma uvajanju in uporabi sodobnih tehnologij, z namenom povečanja učinkovitost in uspešnost svojega dela. Za uspešno izvajanje naloge dolgoročnega zagotavljanja helikopterske nujne medicinske pomoči z zrakoplovi, je nujno, da se uresničijo vsi cilji tega projekta, med katere spada tudi nakup namenskih helikopterjev, zaposlitve in šolanje ustreznega kadra ter izgradnje ustreznih prostorov. Prav tako je pomembna debirokratizacija oziroma odprava administrativnih bremen v policiji, zlasti s poenostavitvijo procesov, postopkov in obrazcev.
Med prioritete predloga Resolucije spada tudi krepitev policijskega dela v skupnostih. Strateško nalogo in sestavni del sistema notranje varnosti predstavlja organiziranje in zagotavljanje varnosti v lokalni skupnosti. Lokalna skupnost predstavlja raven družbe, kjer potekajo družbeni procesi. Med te spadajo tudi tisti, ki služijo uresničevanju nacionalnih varnostnih ciljev državnega in lokalnega pomena. Prav zato bo policija utrjevala povezanost z lokalnimi skupnostmi, v ta namen pa prenovila tudi strategijo policijskega dela v skupnosti in preventivnega policijskega dela. Z namenom razbremenitve administrativnega dela policistov in povečanja njihove prisotnosti v lokalni skupnosti, bo policija iskala možnosti optimizacije policijskih opravil.
Ena izmed prioritet predloga Resolucije je tudi analitska dejavnost kot orodje odločevalcev in ključna podpora za iskanje rešitev operativnih varnostnih izzivov. Kakovostni in ažurni analitični izdelki so namreč nujni za učinkovito in uspešno delo policije. Veliko priložnost na tem področju predstavlja uporaba umetne inteligence v analitične namene. Ključno vlogo, za kakovost življenja posameznika, igra varnost v lokalni skupnosti. Unikatne izzive, ki se pojavljajo v vsaki skupnosti, mora policija znati prepoznati ter okrepiti sistem za zgodnje prepoznavanje, ocenjevanje in napovedovanje nastanka ali razvoja varnostnih tveganj. Ključna rešitev je razvoj strateške kriminalistične analitike na regionalni ravni, ki temelji na uporabi moderne tehnologije. Slednja namreč omogoča boljše prepoznavanje vzorcev, trendov, potencialnih varnostnih groženj, hkrati pa omogoča tudi pravočasne in učinkovite preventivne in represivne odzive, prilagojene lokalnim potrebam.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 11. 2. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *