Na spletnem portalu eDemokracija smo zasledili predlog Pravilnika o spremembah Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (v nadaljevanju: Pravilnik), ki ga je pripravilo Ministrstvo za naravne vire in prostor.
V predlogu Pravilnika se dopolnjuje četrti odstavek 10. člena, ki po novem dovoljuje direktno rabo električne energije za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode, če gre za vzdrževanje stavbe, saj besedilo naslavlja le novogradnje in celovite rekonstrukcije. Hkrati je bila dodana izjema za primere, ko pri rekonstrukciji vgradnja generatorjev toplote in naprav za pripravo tople sanitarne vode ni tehnično izvedljiva.
V primeru, da gre za začasno in nujno rešitev, kar odpravlja morebitne zadrege menjav peči in (pretočnih) plinskih bojlerjev v večstanovanjskih stavbah, predlog Pravilnika po novem dovoljuje tudi zamenjavo plinske kurilne naprave v nekondenzacijski izvedbi.
Predlog Pravilnika prinaša črtanje 17. člena, zaradi problematiziranja zahtev 17. člena Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, v delu, ki se nanaša na omejevanje vgradnje električnih bojlerjev za pripravo TSV, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz OVE. Ker 22. člen omenjenega Pravilnika določa predhodno obdobje, črtanje 17. člena posledično pomeni tudi črtanje 22. člena.
Zahteve, ki jih je vseboval 17. člen Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah in niso oporekane ter se nanašajo na različne elemente učinkovite rabe energije, posebej tehničnih stavbnih sistemov ogrevanje, prezračevanje, priprava tople sanitarne vode, itd., se z manjšimi korekcijami prenesejo v 10. člen predloga Pravilnika, ki je za to pridobil nekaj odstavkov.
Črtanje 17. člena pomeni tudi prenehanje omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela.
Za zasledovanje cilja glede zmanjševanja rabe energije za delovanje tehničnih stavbnih sistemov (TSS) v obstoječih stavbah (konkretno v tem primeru za zamenjavo električnih bojlerjev za TSV za toplotne črpalke za pripravo TSV), na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pripravljajo rešitve za zagotovitev dodatnih finančnih spodbud, za zamenjavo obstoječih naprav z bolj učinkovitimi rešitvami priprave tople sanitarne vode.
Hkrati izpostavljajo, da bo MOPE naslovilo tudi izvedbo naložb za odpravljanje energetske revščine. Dodatna finančna sredstva, se bo v ta namen za finančne spodbude zagotovilo prek Eko sklada, Socialnega načrta za podnebje, itd.
Nepovratne spodbude ali kredit je na različnih javnih razpisih, namenjenih prenovi stavb, tako za občane, pravne osebe in lokalne skupnosti za namestitev ali zamenjavo naprave za pripravo sanitarne tople vode sicer možno pridobiti že danes.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 24. 11. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *