Na spletnem portalu eDemokracija smo zasledili predlog Pravilnika o monitoringu svetlobnega onesnaževanja okolja (v nadaljevanju: Pravilnik), ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
Pravilnik določa pogoje za pridobitev pooblastila, vrsto akreditacije ter druge tehnične zahteve za izvajanje monitoringa svetlobnega onesnaževanja. Opredeljuje tudi način izvajanja meritev svetlosti, osvetljenosti in naklona svetilk.
Do zdaj so bili pogoji za pridobitev pooblastila urejeni v Uredbi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Eden ključnih pogojev je bila pridobitev akreditacije SIST EN ISO/IEC 17020, ki se nanaša na kontrolo osvetljenosti in svetlosti osvetljenih površin. Ker uredba ni predvidevala obveznega obratovalnega monitoringa, ki bi ga morali zagotavljati upravljavci razsvetljave, v preteklih letih nobena pravna oseba ali samostojni podjetnik ni pridobil pooblastila za izvajanje meritev.
Glavni razlog za to je bil visok finančni vložek, potreben za pridobitev akreditacije, saj bi bilo izvajalcem težko povrniti stroške zgolj iz naslova meritev, ki jih odredi pristojni inšpektor. Posledično se meritve niso izvajale, kar je onemogočalo celovit nadzor nad svetlobnim onesnaževanjem.
Ob tem je resorno ministrstvo ugotovilo, da akreditacija SIST EN ISO/IEC 17020 ni najprimernejša za tovrstne meritve, saj se osredotoča na različne tipe kontrolnih organov. Primernejši standard za izvajanje meritev je SIST EN ISO/IEC 17025, ki določa splošne zahteve za usposobljenost preskuševalnih in kalibracijskih laboratorijev, pri čemer so meritve del laboratorijske dejavnosti.
Nov Pravilnik zato kot pogoj za pridobitev pooblastila za izvajanje monitoringa določa pridobitev akreditacije SIST EN ISO/IEC 17025, ki je bolje prilagojena specifičnim zahtevam meritev svetlobnega onesnaževanja.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 13. 2. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *