S strani Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport smo v pregled in pripombe prejeli predlog Odloka o Strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025 – 2035 (v nadaljevanju: Odlok).
S tem odlokom se sprejema Strategija razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025 – 2035, omenjena Strategija pa je v prilogi, ki je sestavni del predloga Odloka.
Socialno ekonomijo in socialna podjetja v RS ureja Zakon o socialnem podjetništvu (ZSocP), ki opredeljuje cilje, načela, dejavnosti in pogoje za pridobitev statusa socialnega podjetja. Poleg tega določa tudi izraze, kot so družbene inovacije in socialna ekonomija, ter ureja načrtovanje razvoja in spodbude na tem področju. Pristojno ministrstvo za socialno ekonomijo je ministrstvo za gospodarstvo.
Na podlagi analize stanja in Priporočila Sveta EU se aktivnosti usmerjajo v:
- promocijo pomena in ozaveščanje o pozitivnih učinkih socialne ekonomije,
- okrepljeno projektno sodelovanje med različnimi pravnoorganizacijskimi oblikami organizacij socialne ekonomije, občinami, podjetji, javnimi institucijami,
- vključevanje socialne ekonomije v formalno in neformalno izobraževanje.
6. poglavje Strategije razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025 – 2035 določa tudi vlogo občin, kjer je predvideno, da lahko občine načrtujejo, financirajo in izvajajo politike razvoja socialne ekonomije ter se pri tem povezujejo na regionalni ravni. Socialna ekonomija je močno vpeta v lokalno okolje, saj odgovarja na njegove potrebe in ustvarja dodano vrednost. Lokalna skupnost v sodelovanju z organizacijami socialne ekonomije lahko prepoznava in rešuje ključne probleme ter prenaša posamezne javne storitve v okvir socialne ekonomije.
Sodelovanje med lokalnimi skupnostmi in organizacijami omogoča razvoj novih modelov povezovanja, ki spodbujajo inovativne rešitve brez dodatne obremenitve občinskega proračuna ali s ciljem dolgoročnih pozitivnih učinkov. Občine lahko prek javnih podjetij širijo nabor gospodarskih služb ter tako ohranjajo in ustvarjajo delovna mesta za ranljive skupine ter odpirajo nova socialna podjetja.
ZSocP omogoča občinam vključitev socialnega podjetništva v razvojne načrte. Prav tako lahko občine vključujejo socialna podjetja v izvajanje pridržanih javnih naročil in opravljanje storitev v javnem interesu, pri čemer 97. člen ZJN-3 določa višji prag za socialne storitve. EU sicer ne dopušča sistemskih izjem pri javnem naročanju, omogoča pa določene izjeme, kot je načelo kratkih verig.
Za učinkovito izvajanje ukrepov lahko občine sprejmejo strategije razvoja socialne ekonomije. Mestne občine lahko oblikujejo lastne strategije, manjše občine pa se lahko povežejo v skupne regijske strategije ter pridobijo financiranje iz programov LAS. Občine se spodbuja k vključevanju socialne ekonomije v strateške načrte in k uporabi obstoječih podpornih mehanizmov.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete dovključno 20. 3. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.
* * *