Ministrstvo za javno upravo je sporočilo, da se na področju javnega naročanja v zadnjem obdobju celotna Evropska unija sooča z nizko stopnjo konkurenčnosti. Čeprav smo v zadnjih letih, tudi po mnenju Evropske komisije (EK) in OECD izboljšali slovenski sistem javnega naročanja, predvsem na področju transparentnosti in digitalizacije, pa je po mnenju ministrstva vanj potrebno vpeljati še mehanizme, ki bodo povečali konkurenčnost in profesionalizacijo deležnikov, ki sodelujejo v procesih javnega naročanja. To se poskuša nasloviti z različnimi ukrepi, ki so že v teku, pri čemer dvig profesionalizacije predstavlja enega ključnih elementov tudi za dvig konkurenčnosti na slovenskem javno naročniškem trgu. V ta namen je bila vzpostavljena Akademija javnega naročanja, ki deluje že od leta 2023.
Evropsko računsko sodišče (ECA) pa je v decembru 2023 izdalo posebno poročilo, v katerem je ugotovilo, da se je v zadnjem desetletju konkurenca pri javnih naročilih zmanjšala in da reforma javnonaročniških direktiv EU iz leta 2014 ni dosegla željenih sprememb. ECA v poročilu EK in državam članicam kot nadaljnje korake priporoča, da se pojasnijo in prednostno razvrstijo cilji javnega naročanja, odpravijo vrzeli v zbranih podatkih o javnem naročanju, izboljšajo orodja za spremljanje, da se omogoči boljša analiza, poglobijo analize temeljnih vzrokov in predstavi akcijski načrt za odpravo ključnih ovir za konkurenco pri javnem naročanju.
Ministrstvo za javno upravo je tako med drugim pristopilo tudi k pripravi Načrta za dvig
konkurenčnosti v javnem naročanju 2025 – 2030, katerega osnutek vam pošiljamo v prilogi.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam posredujete do vključno 13. 11. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.