Predlog Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 – rok: 16. 1. 2025

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je pripravilo predlog Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 (v nadaljevanju: Akcijski načrt).

V predlogu Akcijskega načrta je med drugim zajeta tudi posodobitev Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje, ki ga je Vlada RS sprejela novembra lani in k posodobitvi katerega smo države članice EU pozvane v okviru Programa politike za digitalno desetletje do leta 2030. Ker je RS v lanskem letu aktivno pripravljala Akcijski načrt strategije Digitalna Slovenija 2030, ki zajema materijo enakega vsebinskega področja, je njena naloga, da oba dokumenta smiselno združimo v enega.

Med ukrepi, ki jih vsebuje Akcijski načrt spada ukrep 49, ki vsebuje Načrt digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti. Ta zajema celovit pristop k digitalnemu razvoju na lokalni ravni. Pomembno je tudi redno posodabljanje in prilagajanje usmeritev in ciljev, ki sta ključna za trajnostno in uspešno izvedbo digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti. Vizija digitalne preobrazbe lokalnih skupnosti je ustvariti sodobno, vključujoče in inovativno okolje, kjer digitalni razvoj izboljšuje kakovost življenja ter spodbuja trajnostno rast in povezanost med vsemi občankami in občani.

Glavni cilj, ki ga Načrt za digitalno preobrazbo lokalnih skupnosti vsebuje je opredelitev potrebnih ukrepov za celovito krepitev digitalnih zmogljivosti lokalnih skupnosti, vzpostavitev sodobne digitalne infrastrukture, spremljanje in uvajanje inovativnih tehnologij ter izboljšanje kakovosti digitalnih javnih storitev. S tem pa se bo zagotovilo spodbujanje trajnostnega, odpornega in vzdržnega razvoj lokalnih skupnosti.

Samoupravne lokalne skupnosti so tudi ciljna skupina 50. ukrepa, ki določa Podporno okolje za podatkovni prostor za pametne skupnosti, s katerim želi MDP slovenskim občinam omogočiti tudi sodelovanje pri izvedbi pilota za vzpostavitev nacionalnega podatkovnega prostora za pametne skupnosti. S tem namenom se bo zagotovilo javni poziv potencialnim prijaviteljem za sofinanciranje projektnih aktivnosti.

52. ukrep: Vzpostavitev ekosistema za pametne skupnosti določa, da želi MDP z razpisom za pilotne projekte pametnih skupnosti spodbuditi uvedbo naprednih tehnologij, kot so internet stvari (IoT), podatkovne platforme in lokalni digitalni dvojniki, v lokalnih skupnostih. Cilj, ki ga pri tem omenjeni ukrep zasleduje je vzpostavitev pilotnih projektov, namen katerih je testiranje nove tehnologije za izboljšanje kakovosti življenja in sprejemanja na podatkih temelječih odločitev v občinah.

Omenjeni projekti se med drugim osredotočajo tudi na uvedbo digitalnih storitev, ki bodo optimizirale javne procese, povečale učinkovitost storitev in omogočile boljšo interakcijo med občani in občinsko upravo.

Ukrep primerjalnih meritev digitalne zrelosti slovenskih občin je določen kot 53. ukrep. Z njim pa se med drugim želi doseči popis in poglobljeno analizo podatkovnih zbirk, ki omogoča primerjalno spremljanje napredka na digitalnem področju v 212 slovenskih občinah. Popis pri tem temelji na dimenzijah in poddimenzijah, primerljivih z Indeksom digitalnega gospodarstva in družbe (DESI). Hkrati se z ukrepom zasleduje cilj oblikovanja orodja za vsakoletni izračun vrednosti digitalne zrelosti posamezne občine in vseh občin skupaj, za letno spremljanje učinkov ukrepov namenjenih digitalni preobrazbi lokalnih skupnosti.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 16. 1. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujemo.

* * *