Ljubljana, 5. 3. 2025 – Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na enem izmed delovnih sestankov povedal, da je paket zakonodaje za reševanje romskih vprašanj v zaključni fazi usklajevanja med ministrstvi, v javno obravnavo pa bi lahko šel do konca marca.
Po ministrovih besedah, ki koordinira skupino več ministrstev in urada vlade za narodnosti za pripravo omenjene zakonodaje, bodo usklajevanja med ministrstvi o paketu skušali zaključiti v četrtek. Nato naj bi sledil “intenziven krog usklajevanj” z župani in drugimi deležniki.
Pri pripravi paketa se sicer ukvarjajo predvsem s tem, kako zagotoviti, da bodo romski otroci:
- vključeni v vrtec,
- uspešno dokončali šolo in
- se bodo lahko zaposlili.
Iščejo pa se tudi rešitve, kakšna naj bo pri tem vloga občin in kako koordinirati politike vlade, občin in nevladnih organizacij na tem področju.
Določene rešitve iz paketa so po besedah ministra že v teku, včeraj je bil namreč sprejet Zakon o financiranju občin, ki določa, da dobijo občine, ki imajo romska naselja, dodatek k proračunu. Pomembno je, da se dodatek začne porabljati namensko, občine pa bodo morale tudi zelo jasno poročati, kako so ga porabile.
Predstavniki ministrstva so predstavili tudi program zaposlovanja Romov z naslovom Romski vzor. V okviru programa po ministrovih besedah delodajalcem iz jugovzhodne Slovenije ponujajo, da država izvede usposabljanje Romov za delovna mesta, za katera bi delodajalci izkazali interes. Pri tem bi subvencionirala zaposlitev, zavod pa bi ponudil tudi mentorstvo Romov po tistem, ko bi že bili na delovnem mestu, da jim pomagajo privzgojiti delovne navade. Na ta način se ureja zaposljivost predvsem “kritične skupine Romov”.
Težava pri zaposlovanju Romov sicer po mnenju ministra niso samo Romi, ki da ne bi želeli delati, ampak tudi delodajalci. Januarja je namreč država objavila razpis, s katerim je delodajalcem ponudila pomoč pri zaposlovanju Romov po že omenjenem sistemu iz programa Romski vzor, a se je do zdaj nanj prijavil samo en delodajalec. Zato bodo skušali skupaj z lokalnimi skupnostmi aktivno pristopiti do delodajalcev, da bi bili ti pripravljeni zaposliti Rome, s tem pa tudi postaviti vzor, kako se je mogoče reševanja romskih vprašanj lotiti drugače. Med drugim bodo ciljali na komunale, domove za starejše in velike industrijske družbe, tudi Revoz, kot enega največjih zaposlovalcev v regiji, je povedal.
Na temo romskih vprašanj je v ponedeljek potekal tudi skupni sestanek državne sekretarke ministrstva za notranje zadeve in predsednice medresorske skupine za obravnavo romske problematike Helge Dobrin, predstavnikov ministrstva za delo, policije, nekaterih občin in Regijske civilne družbe, ki jo vodi Silvo Mesojedec. Ta je po sestanku sporočil, da jih predstavnik ministrstva za delo s predstavitvijo načrtovanih ukrepov ni navdušil in da so do ukrepov skeptični. Civilna iniciativa je zato predstavila svoje predloge.
***