Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu pred utopitvami – rok: 15. 1. 2025

Na spletnem portalu eDemokracija smo zasledili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu pred utopitvami (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za obrambo.

Predlog Zakona zasleduje cilj zagotoviti čim večjo varnost v različnih okoljih, kjer se lahko zgodi nesreča z utopitvijo, in posledično zmanjšati število utopitev. S predlagano spremembo se želi doseči zmanjšanje števila nesreč in utopitev pri izvajanju dejavnosti na tekočih in divjih vodah z ustreznimi ukrepi ter omogočanje učinkovitega varstva pred utopitvami s sorazmernimi in izvršljivimi ukrepi. Z omenjenim se želi čim večja varnost pri kopanju in izvajanju drugih dejavnosti na, v in ob vodi.

V predlogu Zakona so natančneje opredeljeni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati reševalci iz vode. Hkrati se dodajajo nekatere zakonske norme, ki so bile prej obravnavane samo na ravni podzakonskih predpisov. Predlog Zakona na novo so opredeljuje pojme, kot so divje vode, zahtevnejši in nezahteven rečni odsek, organizirane športnoturistične dejavnosti na tekočih in divjih vodah ipd.

S predlogom Zakona se med drugim spreminja 9. člen (javne prireditve in športne dejavnosti), ki določa, da mora organizator javnih prireditev na, v in ob vodi zagotoviti ustrezne ukrepe varstva pred utopitvami, ki jih opredeli v elaboratu. Pri tem mora organizator v elaboratu opredeliti vrsto prireditve in ciljno skupino, datum in kraj prireditve, potrebne ukrepe varstva pred utopitvami, seznam reševalcev iz vode in oseb, usposobljenih za reševanje iz vode, ter opredelitev njihovih pristojnosti, seznam potrebne opreme za reševanje iz vode in mesto reševanja.

Zaradi nevarnosti je jasno določeno tudi, da lahko prireditve na tekočih in divjih vodah varujejo le reševalci iz vode, ki so usposobljeni za reševanje na tekočih in divjih vodah.

Pomembno spremembo predstavlja tudi sprememba 35. člena (pristojnosti inšpekcij) predloga Zakona, pri čemer se spreminjajo prvi, drugi, tretji in četrti odstavek. Spremenjen člen tako določa, da nadzor izvajajo pristojne inšpekcijske službe, policija in občinske redarske službe. Občinske redarske službe izvajajo naloge v skladu z občinskimi odloki, ki se nanašajo na nadzor pri izvajanju dejavnosti na tekočih in divjih vodah. Poleg tega se dodaja tudi nov četrti odstavek, ki Inšpektoratu RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami daje pravico, da lahko prepove obratovanje kopališča, če upravljavec ne zagotavlja predpisanega števila ustrezno usposobljenih reševalcev iz vode.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 15. 1. 2025 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *