Kategorija: Novice
ZOS PRAZNUJE DESETLETNICO DELOVANJA
Brdo pri Kranju, 2. 2. 2009 - Združenje občin Slovenije je danes na Brdu praznovalo desetletnico svojega delovanja, v katerega se je za zaščito svojih interesov vključilo že 136 slovenskih občin. Združenje se je uveljavilo kot pomemben dejavnik lokalne samouprave v Sloveniji, je prepričana tudi ministrica Zlata Ploštajner, ki na dobro sodelovanje računa tudi v prihodnje.
Deset let ni posebej dolga doba, a vendar je bilo to obdobje ključno za razvoj lokalne samouprave v samostojni republiki Sloveniji," je na slavnostni akademiji ob pomembnem jubileju poudaril predsednik Združenja občin Slovenije (ZOS) Robert Smrdelj. Pojasnil je, da so v tem času lokalno samoupravo iz črk zakona spravljali v dejansko veljavo, pri čemer je Združenje igralo pomembno vlogo.
Pomembnost Združenju občin Slovenije in njegovi sestrski organizaciji Skupnosti občin Slovenije priznava tudi ministrica za lokalno samoupravo in regionalno politiko Zlata Ploštajner. Spomnila je, da združenji zastopata interese slovenskih občin doma in v svetu. Cilj vsake občine je dobrobit njenih prebivalcev, ker pa so njihove potrebe in interesi zelo različni, je potrebno veliko povezovanja že znotraj občin in pa tudi med njimi.
Ploštajnerjevi se prav zaradi tega zdi združenje občin posebej pomembno. "Z dolgoletno tradicijo in dejavnostjo na področju uresničevanja vloge lokalne skupnosti se je pokazal kot izjemno pomemben dejavnik," je ocenila in dodala, da to kaže tudi vrsta aktivnosti, pri katerih z združenjem na različnih področjih za krepitev lokalnih skupnosti sodeluje tudi vlada.
"Sodelovanje na marsikaterem področju teče in je uspešno. Pri tem me veseli, da se združenji povezujeta in skupaj nastopata ter zavzemata skupna stališča, kar je dobra popotnica, da bo v prihodnje glas lokalne skupnosti še bolj slišati," je dejala ministrica, hkrati pa opozorila, da je ponekod sodelovanje lokalne skupnosti z vlado še vedno težavno. Zato meni, da je to vprašanje potrebno sistemsko rešiti. "Na tem področju nas v tem mandatu čakajo številni izzivi, ampak verjamem, da jim bomo kos," je povedala ministrica in izpostavila izziv nadaljevanja procesa regionalizacije. Upa, da bodo tokrat uspešni in bodo našli politični konsenz, saj pokrajine pomenijo nujni pogoj za učinkovitejšo in boljšo mobilizacijo regionalnih virov, ki so na voljo. "Naš cilj je delujoča uspešna lokalna samouprava, ki bo lahko vršila nalogo, ki ji je namenjena. To je avtonomna skrb za potrebe občanov in za kvaliteto njihovega življenja," je zaključila ministrica.
Pokrajine podpira tudi Smrdelj, ki ocenjuje, da je proces oblikovanja občin sedaj na Slovenskem zaokrožen, ustanovitev pokrajin pa se splača, ker "Slovenija potrebuje krepko decentralizacijo". Smrdelj pričakuje, da bo združenje letos sodelovalo pri pripravi predloga o regionalizaciji kot tudi pri ostali zakonodaji. Sicer pa bodo v skladu s programom, ki so ga sprejemali na današnji skupščini, to leto nadaljevali tudi s številnimi posveti in izobraževanji, prek katerih si občine izmenjujejo dobre prakse.
Tudi v novem štiriletnem obdobju je Smrdelj prepričan, da bo dialog z državo dober, saj je nova vlada obdržala službo za lokalno samoupravo. Smrdelj meni, da bo združenje v ministrici imelo dobro sogovornico, nadeja pa se tudi, da bodo presegli običajne probleme z drugimi ministrstvi, ki jih "postavljajo v podrejen položaj".
Današnjo slavnostno akademijo je združenje izkoristilo tudi za to, da je desetim ustanovnim članom podelilo plakete častnih članov. Med dobitniki plakete je tudi prvi predsednik združenja Anton Kokalj, ki je prepričan, da se je ustanovitev združenja izkazala za pravilno. Tudi zaradi njegovega delovanja je namreč danes položaj občin v Sloveniji boljši, kot je bil pred desetimi leti, je sklenil Kokalj.
* * *
< VABILO MEDIJEM NA SLAVNOSTNO AKADEMIJO ZOS