Kategorija: Novice
ZAKON O JAVNIH SKLADIH NAJ BI JAVNIM SKLADOM OMOGOČIL PRIDOBIVANJE SREDSTEV ZASEBNIH IN EVROPSKIH VIROV
Ljubljana, 15. 7. 2008 - Državni zbor RS z 52 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o javnih skladih. Zakon bo javnim skladom omogočil pridobivanje sredstev zasebnih in evropskih virov, določa pa tudi minimalne kriterije za ustanovitev javnega sklada.
Po besedah državnega sekretarja finančnega ministrstva Žige Lavriča je namen novega zakona predvsem odpraviti nelogičnosti in popraviti nepraktične ureditve obstoječega zakona. Zakon natančneje določa vrste in obseg spodbud, ki jih lahko podeljujejo javni skladi. S tem zakon v slovenski prostor uvaja večjo preglednost poslovanja pravnih oseb javnega sektorja. Cilj zakona je omogočiti javnim skladom pridobivati sredstva zasebnih in evropskih virov ter s tem razbremeniti javnofinančne vire.
Predlog določa tudi minimalne kriterije, ki jih mora izpolnjevati pravna oseba, da lahko posluje kot javni sklad. Lavrič je ob tem spomnil na razpravo ob drugem branju zakona, ki je bila posvečena vprašanju premoženja sklada kmetijskih zemljišč in gozdov in . Opozoril je, da sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ni javni sklad, temveč je organiziran v statusni obliki javnega zavoda, zato sploh ni predmet omenjenega zakona.
Poslanci SDS menijo, da je veljavni zakon nedvomno dosegel svoj namen, vendar ga je treba po sedmih letih posodobiti. Predvsem se je namreč uredilo finančno poslovanje finančnih skladov, njihovo število se je ustalilo, vrednost premoženja državnih skladov pa se je zmanjšala na nekaj več kot dve milijardi evrov.
Breda Pečan je napovedala, da v poslanski skupini SD predlogu ne bodo nasprotovali. Hkrati pa je opozorila, da je "trajalo štiri leta, da je vlada ugotovila, da je treba pri zakonu nekaj narediti in sedaj, tik pred zdajci, prihaja z zakonom, ki bi lahko bil v obravnavi že pred dvema letoma".
Prav tako tudi v poslanski skupini LDS zakonu ne bodo nasprotovali, saj omogoča občinam, pokrajinam in državi ustanovitev javnih skladov. Milan Petek ob tem opozarja na nekatere slabosti predloga, kot je visok cenzus, ki bi lahko onemogočil delovanje obstoječih občinskih javnih skladov.
Tudi v poslanci Lipe zakonu ne bodo nasprotovali. Je pa poslanec Peče izpostavil dilemo, kakšna bo učinkovitost oziroma višine črpanja teh sredstev. Že danes se večji del državne uprave in občin srečuje s težavami pri črpanju evropskih sredstev, zato se Peče sprašuje o učinkovitosti zakona, ki določa "resnično minimalne" kriterije.
Po besedah Cirila Testena (NSi) je predlog zakona strokovno dobro pripravljen, upošteva razvoj na področju novih finančnih spodbud in javnega sektorja ter povečuje preglednost na področju javnih financ. Odpravlja tudi ureditve, ki so se v zadnjih letih izkazale za neizvedljive ali nesmotrne, zato ga bodo poslanci NSi podprli.
Poslanci SLS bodo predlagani zakon podprli, ker rešuje tudi problematiko že zatečenih postopkov prenosov kmetijskih zemljišč v lasti sklada na občine, je pojasnil Josip Bajc. Opozoril je še, da bi nasprotovanje možnosti izvajanja partnerskih projektov v Sloveniji onemogočilo črpanje več 100 milijonov evropskih sredstev.
Po mnenju Vilija Trofenika (Zares) je posodobitev zakona nujno potrebna, a je poslanec pričakoval, da bo vlada spremembe pripravila prej, ne tik pred iztekom mandata. Postavlja se mu tudi vprašanje, ali je zaostritev finančnih pogojev za ustanavljanje javnih skladov nekoliko preostro postavljena.
V poslanski skupini DeSUS menijo, da je eden glavnih ciljev odpravljanje razdrobljenosti in koncentracija sredstev za izvajanje posamičnih nalog. Vili Rezman ocenjuje, "da bodo nekateri dobri skladi vrženi za plot", kar je po njegovem mnenju ena izmed glavnih slabosti predloga. "Zato tudi morebiti ne bo čisto vseh glasov poslanske skupine DeSUS v prid temu predlogu zakona," je napovedal.
Po mnenju Bogdana Baroviča (SNS) predlog še vedno pušča nekaj stvari odprtih, za SNS pa je največji problem sklad kmetijskih zemljišč in gozdov. Poslanci SNS se bodo o podporo zakonu odločali vsak zase, Barovič pa je napovedal, da ga zaradi neurejenosti sklada kmetijskih zemljišč in gozdov ne bo podprl.
< DO 10. AVGUSTA BODO LAHKO OBČINE PODALE MNENJE NA POKRAJINSKI ZEMLEJVID