Kategorija: Novice
ZAČETEK POGAJANJ Z SINDIKATI JAVNEGA SEKTORJA
Ljubljana, 17.02.09 - Reprezentativni sindikati javnega sektorja in vlada so se začeli pogajati o varčevalnih predlogih na področju plač v javnem sektorju. Po mnenju sindikatov naj bi se najprej dogovorili o višini regresa in odpovedi delu sredstev za redno delovno uspešnost, pri čemer je v časovni stiski vlada in ne sindikati.
Potem ko so se socialni partnerji sestali na dveh "seznanitvenih sestankih", so sindikati zahtevali, da se preide k pogajanjem, o čemer so dogovor dosegli v ponedeljek popoldne. čeprav dnevni red ni bil sprejet natanko v taki dikciji, kot so jo predlagali sindikati, je po besedah predsednika sindikata Glosa Dora Hvalice vendarle povsem jasno, da gre za pogajanja o dveh elementih, o regresu in delu sredstev za delovno uspešnost.
Kot je dejal pred začetkom pogajanj, se o teh dveh elementih lahko pogajajo in tudi sklenejo dogovor takoj, o vseh ostalih pa takrat, ko bodo na voljo podatki. Hvalica je ocenil, da bo dogovor v enem elementu lažji, v drugem nekoliko težji, "čeprav vem, da je tokrat vlada v časovni stiski, vlada potrebuje elemente za rebalans proračuna, nam niso potrebni". Pojasnil je, da bo dogovor težji pri regresu, kjer vztrajajo pri zahtevi, da imajo pravico do polnega regresa vsi člani reprezentativnih sindikatov.
Pripravljeni pa so popuščati, ko gre za dogovor o odpovedi delu sredstev iz naslova delovne uspešnosti. "Na mizi imamo vladni predlog in dva predloga sindikatov, ki se nekoliko razlikujeta, vendar ne bistveno, in upati je, da bo prišlo do kompromisov," je pred pogajanji dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Ĺ trukelj. Po njegovi oceni bodo na pogajanjih ključne teme regres, odložitev že napovedane uskladitve za september in neizplačevanje delovne uspešnosti v letošnjem letu. Za konfederacijo bo po Ĺ trukljevih besedah pomembno, ali bodo upoštevali tudi tiste predloge za spremembo kolektivne pogodbe za javni sektor, za katere so predlagali, da jih zapišejo v dogovor. če tega ne bo, je verjetno možnosti za podpis bistveno manj, je dodal.
Sekretar sindikata carinikov Dušan Miščevič je ocenil, da je mogoč dogovor o regresu in delovni uspešnosti, glede česar je na sindikalni strani največja enotnost, da bi bilo to še sprejemljivo. Podrobnosti pa so stvar pogajanj, je dodal. "Vlada še vedno ni naredila nobenega resnega premika, kljub zahtevam, opozorilom in dejstvom, ki smo jih navajali, na katerem koncu lahko začnejo delati prihranke, zato lahko pogajanja tudi propadejo," je ocenil sekretar republiškega odbora Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ĺ černjavič. če se bo vladna stran danes ustrezno odzvala, potem bodo po njegovi oceni pogajanja tekla. Ob tem je izrazil upanje, da so pripravili nove predloge. "Za nas je sprejemljivo, da se na plačah zaposlenih, tako kot so pristopili, ne delajo prihranki," je še dejal Ĺ černjavič.
< 2. SKUPNA SEJA PREDSEDSTEV ZOS IN SOS