Kategorija: Novice
VABILO MEDIJEM NA SLAVNOSTNO AKADEMIJO ZOS
Ljubljana, 30.1.2009 - ZOS letos praznuje 10. letnico delovanja. V ta namen so na združenju pripravili slavnostno akademijo, ki bo v hotelu Kokra na Brdu pri Kranju. Na slavnostni akademiji bodo desetim ustanovnim članom, zaslužnim za ustanovitev, podelili plakete častnih članov.
Na slavnostni akademiji bo kot slavnostna govornica sodelovala tudi ministrica za lokalno samoupravo in regionalno politiko mag. Zlata Ploštajner.
Pred slavnostno akademijo pa bo, tudi v hotelu Kokra, 11. skupščina Združenja občin Slovenije. Skupščine se udeležujejo župani občin članic združenja. Na skupščini bodo med drugim obravnavali poročilo o delu in zaključni račun za leto 2008, program dela ter finančni načrt za leto 2009.
Izjave medijem bodo podane predvidoma ob14. uri v kongresni dvorani Elegans hotela Kokra, Brdo pri Kranju.
Več o 10 letnem delovanju ZOS
2. februarja bo Združenje občin Slovenije praznovalo 10. obletnico delovanja. V ta namen na Združenju občin Slovenije pripravljamo Slavnostno akademijo, na kateri bomo 10 ustanovnim članom podelili plakete častnega člana in se jim na ta način zahvalili na trud in delo, ki so ga pred desetimi leti vložili v ustanovitev Združenja občin Slovenije. Občine so se že leta 1994 začele povezovati v Stalno konferenco lokalnih skupnosti, ki se je kasneje preimenovala v Skupnost občin Slovenije. Do povezovanja je prišlo, ker občinam, skladno z reformo lokalne samouprave, niso bili v zadostni meri zagotovljeni pogoji za avtonomno delovanje. Problem pa je bil tudi takratni sistem financiranja občin.
Pri samem delovanju Stalne konference lokalnih skupnosti je v obdobju 1994 do 1998 se je izkazalo, da v večji meri zastopa interese večjih občin, s čimer pa manjše občine niso bile zadovoljne. Prav tako pa je bilo sporno članstvo v tej asociaciji, ki je določalo, da občina ob ustanovitvi avtomatsko postane njena članica.
Tako je leta 1999 zaradi neustreznega financiranja občin in porasta njihovega števila prišlo do ustanovitve Združenja občin Slovenije. Občine ustanoviteljice združenja so bile Borovnica, Divača, Naklo, Podvelka-Ribnica, Preddvor, Rogašovci, Starše, Sveti Jurij ob Ĺ čavnici in Vodice.
Združenje je bilo vedno - ne glede na to, ali je državna oblast prihajala z leve ali desne, korekten zastopnik interesov lokalnih skupnosti. Glavno vodilo pri delovanju je bil vedno skladen razvoj celotnega območja Republike Slovenije. V desetih letih delovanja se je v združenje vključilo 136 občin, od tega 100 v zadnjih štirih letih, kar govori v prid kakovostnemu delu združenja. Združenje občin Slovenije ima sedež v Ljubljani in deluje kot interesno združenje slovenskih občin s statusom reprezentativnega zastopnika lokalnih interesov in je oseba javnega prava, ki deluje v pravnem, gospodarskem in političnem interesu občin članic ter tudi občin, ki niso včlanjene v združenje. Interese slovenskih občin zastopa na državni in mednarodni ravni in se na obeh ravneh tudi povezuje s sorodnimi institucijami.
Kot interesno združenje želi občinam članicam nuditi kar se da široko paleto storitev in jim na ta način vsaj v določeni meri olajšati delo in pri tem zmanjšati stroške njihovega dela. Tako organizira različne prireditve, strokovne posvete, seminarje, delavnice, oblikuje predloge oziroma rešitve na področju lokalne samouprave in jih posreduje državnim organom.
< SEJA VLADE