Kategorija: Novice
TEMATSKA SEJA PREDSEDSTVA - NA OBISKU PRI MINISTRU ZA OKOLJE IN PROSTOR
Ljubljana, 6.7.2010 – Danes se je predsedstvo Združenja občin Slovenije (v nadaljevanju ZOS) sestalo na tematski seji pri ministru za okolje in prostor.
Uvodoma je minister Žarnič pozdravil vse navzoče in predal besedo predsedniku Združenja občin Slovenije Robertu Smrdelju.
Smrdelj je kot eno izmed glavnih tem izpostavil še kar trajajočo problematiko sprejemanja OPN-jev. Poudaril je zahtevnost samih OPN-jev in dodal da marsikateri občini njihova priprava še vedno povzroča velike težave. Minister Žarnič je tu dodal, da težava ni v počasnem delu MOP-a, ampak problem predstavlja vse več slabih predlogov, ki jih dobijo od občin, ker izvajalec, ki je za občino pripravil OPN, temu pač ni dorasel in je tako pripravil slab predlog. Dodal je še, da v kolikor je vse urejeno in pripravljeno tako kot je potrebno, se OPN zelo hitro pregleda in se tudi hitro poda mnenje. Poziva pa občine, naj bolje preverijo komu dajejo OPN-je v izdelavo ter kakšne so pogodbe, ki so jih z njimi sklenili, oziroma jih sklepajo. Tu se je vključil tudi dr. Mitja Pavliha, ki je še enkrat poudaril, da so prav relevantni in kakovostni izdelovalci OPN pomembni za uspešen in hiter sprejem, dodal pa je še, da je opazil trend boljše izbire izvajalcev s strani občin.
G. Rokavec, župan Občine Litija je nadaljeval s problematiko izvedbe hidravličnih študij protipoplavnih ukrepov, katerih visoko ceno bi občine želele v prihodnje vsaj deloma prenesti na investitorje. V zvezi s tem je predsedstvo sklenilo tudi, da se na MOP posreduje pobuda za spremembo Uredbe o oblikovanju cen komunalnih storitev. To idejo je podprl tudi Luka Ĺ travs z MOP.
V nadaljevanju so se minister in župani dotaknili problematike Nature 2000, ki je po besedah ministra Žarniča »kruta stvarnost«, saj jo kljub slabostim moramo upoštevati in spoštovati. V zvezi s tem je Smrdelj prosil, da bi o morebitnih spremembah Nature 2000 ali z njo povezanih dokumentov, predhodno obvestili občine in jih pozvali k čim večjemu sodelovanju, tako da bi s skupnim jezikom našli dobre in življenjske rešitve, ki bi ustrezale smernicam, uredbam in merilom na eni strani, na drugi strani pa omogočale občinam uspešen razvoj in delovanje. S to pobudo se je strinjal tudi g. Kopač z MOP. Smrdelj je na kratko dodal, da v kolikor bi bilo možno, bi prosil, da se predvidene morebitne spremembe občinam predstavi oziroma se z njimi posvetuje še pred javno obravnavo.
Župana Divače in Vrhnike sta se strinjala, da določbe uredbe, ki ureja Naturo 2000 niso dobre in se jim zaradi njih dogaja, da od projektov odstopajo investitorji, kar posledično slabi in upočasnjuje razvoj v občinah.
Sledil je kratek skok na temo dimnikarskih storitev, za katere minister Žarnič meni, da je problematika rešena in je dodal še, da bi dimnikarske storitve najraje prenesel nazaj na občine. Najverjetneje pa se bo sčasoma oblikovala neka srednja varianta s podeljevanjem licenc. G. Dejak pa je dodal, da je trenutno rešen le manjši segment, ostale rešitve pa naj bi sledile v prihodnje.
Nadaljevali smo s problematiko komunalnih odpadkov, katerih neuspešno vzpostavljanje deponijskih centrov povzroča velike težave mnogim slovenskim občinam. Tu je minister poudaril, da mu je zelo všeč ideja grozdov, ki se razvija v določenih delih države, kot dobro prakso pa je omenil predvsem Mestno občino Celje, kjer je v tako imenovan grozd združenih štiriindvajset občin, ki uspešno skupaj sodelujejo pri odlaganju in predelavi komunalnih odpadkov. Svetlo prihodnost na področju komunalnih odpadkov pa naj bi predstavljala raznorazna bodoča javno-zasebna partnerstva.
Nekaj besed je bilo tudi na temo kohezijske politike. Minister si želi čim večjo kontinuiteto sodelovanja z župani, in hkrati upa, da morebitna menjava županov ne bo prispevala k zamudam pri rokih kohezijske politike. G. Dejak je dejal, da po njegovem mnenju predstavljajo prihodnost na področju kohezijske politike predvsem projekti v zvezi z komunalnimi vodami. Rokavec je tu dodal, da bi bilo potrebno pospešiti obdelavo vlog, ki jih občine posredujejo na MOP in s katerimi kandidirajo na razpisih.
Skupne ugotovitve so bile predvsem, da občine zelo težko dosežejo medsebojni dogovor v zvezi z odlagališči in sežigalnicami, zato je predsedstvo sprejelo sklep, da se MOP posreduje pobudo naj se v bodoče pripravi celoviti načrt na ravni države za odlagališča in sežigalnice, katerega nosilec bi bil MOP. Župani predlog odobravajo, dodali pa so tudi, da je problem v pomanjkanju konsenza, saj so nekatera odlagališča predimenzionirana, vendar vseeno ne jemljejo odpadkov od drugod, kar je potrdil tudi g. Dejak.
Rokavec in predstavnik iz Celja sta predlagala, da se nekaj pove še na temo odplačne služnosti za izgradnjo javne infrastrukture. G. iz Celja je naštel vse vloge, ki so jih poslali, in poudaril, da še vedno ni prejel niti ene služnostne pogodbe od ARSO-a. Temu pa je sledilo tudi nekaj težav, ki so se pojavile na območju Občine Divača in jih je predstavil župan Potokar.
Na podlagi današnje tem seje bomo na ZOS na MOP posredovali pobudo za spremembo Uredbe o oblikovanju cen komunalnih storitev, z namenom da bi se strošek izvedbe študij protipoplavnih hidravličnih ukrepov prenesel na investitorje. Pobudo bomo posredovali tudi na Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano in MOP v zvezi s problematiko zagotavljanja nadomestnih kmetijskih zemljišč in zemljišč »Natura 2000«, saj je na področju zagotavljana nadomestnih zemljišč neke vrste pravna praznina, ki škodi in zavira razvoj občin. Z zadnjim sprejetim sklepom na sestanku, pa bo ZOS predlagal MOP naj se na ravni države pripravi celovit načrt za odlagališča in sežigalnice.
< OBNOVA IZBRANIH VODNJAKOV