Kategorija: Novice
SESTANEK PRI MINISTRICI ZA KULTURO
Ljubljana, 15. 9. 2010 - Na Ministrstvu za kulturo je potekal sestanek o predlogih ukrepov, ki jih je pripravila delovna skupina ministrstva, za posodobitev delovanja javnih zavodov na področju kulture ter o predlogu Zakona o negospodarskih javnih službah, ki ga je v javno razpravo poslalo Ministrstvo za javno upravo. Sestanek je sklicala ministrica za kulturo Majda Ĺ irca. Udeležili smo se ga tudi predstavniki Združenja občin Slovenije.
Sestanek je potekal v duhu izmenjave mnenj predstavnikov ministrstva in predstavnikov občin oziroma predstavnikov občinskih javnih zavodov za kulturo glede Predloga zakona o negospodarskih javnih službah s poudarkom na predstavitvi predlogov ukrepov posodobitve javnih zavodov na področju kulture, ki jih je pripravilo ministrstvo, in postavitvi temeljev za delovanje javnih zavodov na področju kulture v bodoče.
Ministrstvo poziva predstavnike občin in občinskih javnih zavodov za kulturo, naj jim posredujejo pripombe in konkretne predloge na Predlog zakona o negospodarskih javnih službah glede javnih zavodov na področju kulture do 25. septembra. Ob tem pa je bilo opozorjeno, da morajo biti nastavki zakona takšni, da bodo sprejemljivi za vse zavode.
Delovna skupina ministrstva je pripravila predloge pripomb na Predlog zakona o negospodarskih javnih službah, ki so tudi bili predstavljeni na sestanku. Ministrstvo meni, da upravljavska upravičenja ne bi smela biti vezana le na ustanoviteljstvo, temveč bi zakon moral dati podlago, da so ustanoviteljska upravičenja sorazmerna z deleži financiranja javnega zavoda oziroma njegove dejavnosti, kar pomeni, da bi v primeru, ko je država večinski financer dejavnosti občinskega javnega zavoda, imela pravico imenovanja predstavnikov v nadzorni svet.
Temelj reforme pa je prav gotovo sprememba financiranja. Ministrstvo predlaga, da bi imel ustanovitelj javnega zavoda tudi obveznost zagotoviti njegovo financiranje, možna pa bi bila izjema v primeru, ko bi bilo delovanje javnega zavoda pomembno za celotno državo. V tem primeru bi država lahko sofinancirala občinski javni zavod. Sedaj namreč obstaja problem, ker država financira kar 42 javnih zavodov na področju kulture, katerih ustanovitelj so občine, ob tem pa nimajo vpogleda, kako so sredstva porabljena.
Predstavljeni so bili še drugi predlogi pripomb ministrstva glede zaposlovanja in kadrov, vodenja in strukture zavodov, ustanovitvenih aktov in drugo.
Predstavniki občin smo opozorili na sporne zadeva glede predlaganih pripomb ministrstva. Poudarjeno je bilo, da mora imeti lokalna skupnost s prevzemom (finančnih) obveznosti zagotovljen tudi realen vir sredstev. Ob tem je bilo opozorjeno tudi na Zakon o financiranju občin in na pomanjkljivost formule, s katero se določa primerna poraba občin. Opozorjeno je bilo na nekompetentnost lokalnih skupnosti pri prenosu pristojnosti, manjkajo kriteriji, kaj javna služba je, prav tako niso podani kvantitativni in kvalitativni kriteriji financiranja javnih služb. V primeru soustanoviteljstva javnega zavoda s strani več občin pa se kot težava kaže neobstoj pokrajin.
Opozorjeno je bilo tudi na težave manjših občin, kjer občinski javni zavodi pokrivajo več različnih dejavnosti, ob čemer se lahko na razpis Ministrstva za kulturo prijavi le zavod, ki ima kot osnovno dejavnost vpisano kulturno dejavnost. Predlagana je bila dopolnitev razpisnih pogojev.
< PREDSTAVITEV INFORMACIJSKEGA SISTEMA ZA PODPORO LOKALNIM VOLITVAM 2010