Kategorija: Novice
SESTANEK NA MKGP V PRIZADEVANJU ZA BOLJŠE SPREMEBE ZAKONA O KMETIJSKIH ZEMLJIŠČIH IN ZAKONA O SKLADU KMETIJSKIH ZEMLJIŠČ IN GOZDOV RS
Ljubljana, 21. 8. 2009 – Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo se včeraj aktivno udeležili sestanka, na katerem smo skupaj z predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Sindikatom kmetov Slovenije in predstavniki ministrstva pod vodstvom direktorja Direktorata za kmetijstvo Branka Ravnika in Marte Hrustel Majcen iz Sektorja za sonaravno kmetijstvo obravnavali predloge sprememb Zakona o kmetijskih zemljiščih in Zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS. S strani Združenja občin Slovenije so se sestanka udeležili predsednik, podpredsednik, generalna sekretarka, sodelavci in zainteresirani predstavniki občin, ki se z omenjeno tematiko vsakodnevno srečujejo v praksi.
Sestanek o predlogih zakonov je bil tehnične narave, pri čemer velja omeniti, da le ta še nista medresorsko usklajena, sta pa usklajena in potrjena na koalicijski ravni. Medresorsko bo zelo pomembna bo predvsem uskladitev s prostorsko in z finančno zakonodajo. Na sestanek smo bili povabljeni potem, ko smo na strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zasledili, da se obetajo spremembe te za občine tako zelo pomembne zakonodaje. Na kar smo jih seveda opozorili tudi z dopisom, da so nas kot eno reprezentativnih združenje po Zakonu o lokalni samoupravi dolžni vključiti v postopke sprejemanja zakonodaje, ki se v večji ali manjši meri zadeva občin.
Tako smo pred omenjenim sestankom občinam poslali dva dopisa, za vsak zakon posebej in jih pozvali k pripombam, katere smo vzeli s seboj na sestanek in jih tam ustrezno predstavili in zagovarjali. S strani občin si od nove zakonodaje želijo predvsem uspešno ureditev prenašanja zemljišč, določitev kaj pripada Skladu in kaj občinam, da bo to lahko kasneje ustrezno upravljano in večjo fleksibilnost pri razpolaganju občine z zemljišči, da lahko le ta zagotovi na svojem področju optimalen gospodarski in kmetijski razvoj za dobro vseh občanov.
Po novo predlaganih zakonih se na občine prenaša tudi 45% koncesnine, ki je bila do zdaj prihodek sklada gozdov, čemur je Kmetijsko gozdarska zbornica nasprotovala, vendar so jim na ministrstvu natančno obrazložili zakaj taka odločitev, namreč se te določbe ne da in ne sme črtati, saj so jim iz Računskega sodišča sporočili, da koncesionar ne sme popravljati infrastrukture, in ker je to v pristojnosti občine, bo le ta dobila nadomestilo za popravilo in vzdrževanje infrastrukture, ki se poškoduje, uporablja in obrablja pri izvajanju koncesije.
Kar se tiče programa zemljiške politike, se kot najverjetnejši rok za dosego in izvedbo programa omenja eno leto, saj gre za veliko usklajevanj na vseh ravneh.
Predsednik Združenja občin Slovenije je tudi opozoril, da so jim nekatere ugodnosti s tega področja obljubili tudi kot del pogajanj v povprečnini, kjer so jih v sklepu tudi zapisali.
Na ministrstvu bodo o vseh pripombah, ki so bile ustrezno in kvalitetno obrazložene razmislili, tako naših, kot tudi drugih udeležencev in jih bojo poskušali vključiti v nov predlog, ki bo šel kasneje tudi v medresorsko obravnavo. Sklenjeno pa je bilo tudi, da bi bil v prihodnje zelo dobrodošel tudi sestanek na drugačni ravni.
< OKOLJU PRIJAZEN BMW V VSAKO OBČINO- DRUGI DEL AKCIJE