Kategorija: Novice
SESTANEK DELOVNE SKUPINE ZA BLAŽITEV POSLEDIC FINANČNE IN GOSPODARSKE KRIZE V LOKALNIH SKUPNOSTIH NA SVLR
Ljubljana, 14. 04.09 – Na SVLR je potekal sestanek skupine za blažitev posledic finančne in gospodarske krize v lokalnih skupnostih. Ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Zlata Ploštajner je dejala da zaradi manjših prihodkov občine težje vodijo razvojne investicijske projekte, ki predstavljajo zagon lokalnih ekonomij. Predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj je med ukrepi za lajšanje težav občanov omenil prazna državna stanovanja in sistem javnih del.
Na današnjem sestanku delovne skupine za blažitev posledic finančne in gospodarske krize v lokalnih skupnostih so preverili, kakšne so posledice krize na lokalnem nivoju in kako se s krizo uspešno spopadati, je po srečanju dejala ministrica. Kot je poudarila, je treba najti vire za projekte, ki občinam pomenijo dodaten zagon gospodarstva. Ti so lahko pridobljeni s privarčevanjem skozi spregled občinskega proračuna in prerazporejanje virov ali skozi evropske vire in vključevanje občin v izvajanje ukrepov, ki ji sprejema vlada, je pojasnila Ploštajnerjeva. Po njenem mnenju je pomembno, da aktivnosti, ki jih vodi ministrstvo za javno upravno na področju racionalizacije procesov v upravi, delijo tudi z občinami.
To jim bo "pomagalo tudi pri njihovem ovrednotenju predvsem delovnih procesov, kako prihraniti denar tudi na tem področju", je prepričana ministrica. Po besedah Smrdelja bi stanovanja, ki so v državni lasti in so nezasedena, lahko prenesli na republiški stanovanjski sklad ali na nek drugačen način uredili, "da se stanovanja zasedejo in da jih dobijo tisti, ki so najbolj potrebni". Kot je dejal, so se pogovarjali tudi o možnosti vzpostavitve sistema za javna dela. Občine bi po njegovih besedah preko javnih del med drugim lahko izvajale komunalne storitve in pomoč na domu. Po njegovi oceni je zdaj pravi čas za prenos kmetijskih zemljišč iz sklada kmetijskih zemljišč na občine. Ob tem pa so predlagali tudi, "da se premisli pri določenih stvareh pri določitvi standardov komunalnih storitev". Kot je dejal, se zamenjava vodnih števcev pri gospodinjstvih sedaj izvaja na pet let. Zato predlagajo, da se to obdobje "podaljša na dobo garancije posameznega števca, ki pa je deset let".
Na vprašanje, ali bodo vrtci brezplačni, je Smrdelj odgovoril, da se konkretno o tem danes niso pogovarjali. Sicer pa je predlog, da vrtci postanejo brezplačni, po mnenju Združenja občin Slovenije smiseln.
Predstavnik Skupnosti občin Slovenije in velenjski župan Srečko Meh je po srečanju poudaril, da so se dogovorili, da tako kot v javni upravi tudi v občinah ne bodo zmanjševali zaposlenih. Dogovorili so se tudi, da bodo naredili analizo na področju posameznih občinskih stroškov, kot so socialni transferji, subvencije stanarin, ekonomska pomoč in zavarovanje brezposelnih. Na osnovi te analize bodo izdelali konkreten predlog ukrepov, je pojasnil Meh. Kot je dejal, so predlagali, da se ne povečajo cene komunalnih storitev in drugih stroškov "tako dolgo, dokler bomo to lahko vzdržali". Po njegovem mnenju je najpomembnejše, "da v tem trenutku govorimo o spodbujanju zaposlovanja". "Mi moramo spodbuditi optimizem. Iz naših razgovorov je bilo zaznati, da nismo pesimisti, da pa seveda ne moremo nič drugače kot ostalo gospodarstvo," je še dodal Meh.
< NAPOVEDNIK DOGODKOV ZA TEDEN OD 14. DO 17. APRILA 2009