Kategorija: Novice
SEJA ODBORA ZOS ZA SOCIALO
Ljubljana, 5. 5. 2011 – Na svoji drugi seji se je sestal Odbor ZOS za socialo, vzgojo, izobraževanje, kulturo, šport in ostale družbene dejavnosti. Namen sestanka je bil obravnavati aktualno zakonodajo, to je predlog Zakona o osnovni šoli ter Predlog zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena, ter pripraviti teme o problemih na področju predšolske in šolske vzgoje, srednjega šolstva in izobraževanja odraslih in športa za tematsko sejo predsedstva pri ministru Lukšiču.
Predlog Zakona o osnovni šoli prinaša spremembe predvsem na področju pouka, so katerih se odbor ni opredeljeval, saj za vsebino le-tega odbor ni kompetenten, je pa z vidika občin problematična predvsem 41. člen predloga novele, ki spreminja 56. člen ZOsn, ki določa šolski prevoz otrok. Podlaga za dopolnitev in natančnejšo določitev določb o prevozu otrok je bila pobuda, ki jo je ZOS že lani podal na Ministrstvu za šolstvo in šport. Odbor tako meni, da bi bilo potrebno dopolniti prvi odstavek omenjenega člena, ki naj natančneje določi, da ima otrok pravico do brezplačnega prevoza od določenega postajališča do osnovne šole, saj bi s tem določili, da ni potrebno otrok pobirati od vrat do vrat. Izpostavljeno je bilo, da naj člen dopolni z obveznostjo, da pristojno ministrstvo določi merila, po katerih bo svet za preventivo določil, katere šolske poti so nevarne oziroma nenevarne. Odbor je predlagal natančnejšo dikcijo odstavka, ki določa povračilo stroškov za otroke, ki bivajo izven šolskega okoliša, ter dopolnitev člena z dodatnim odstavkom, ki določa povračilo stroškov prevoza staršem, ki sami vozijo v šolo otroka s posebnimi potrebami. Opozorjeno je bilo tudi, da bo razširjen program pouka zahteval novo organizacijo prevoza, potrebno bo skleniti nove pogodbe s prevozniki . Sam predlog zakon v posledicah sprememb zakona določa povečanje stroškov za prevoz. članice odbora so opozorile tudi na nekatere druge pomanjkljivosti zakona.
Glede Predloga zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena je odbor izpostavil, da so največje dileme glede zdravstvenih domov in lekarn, saj so občinam neupravičeno nalaga odgovornost za finančno izgubo. Zaradi nejasnosti glede ureditve okoli zdravstvenih domov bo ZOS zaprosil Ministrstvo za javno upravo za pojasnila, kako so si zamislili ureditev glede teh javnih zavodov. Odbor je sicer pregledal zakon po posameznih členih, pripombe pa bodo posredovane ministrstvu.
Odbor je pripravil tudi teme o problemih na področju predšolske in šolske vzgoje, srednjega šolstva in izobraževanja odraslih in športa za tematsko sejo predsedstva pri ministru Lukšiču. Pokazalo se je, da je največ težav še vedno na področju predšolske vzgoje oziroma na področju normativov za vrtce. članice odbora so predlagale povečanje števila otrok v oddelkih, poleg tega je bilo opozorjeno, da je potrebno odložiti uveljavitev določbe Pravilnika o normativih in tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca, ki določa, da bo do 1. 9. 2013 potrebno zagotoviti tri kvadratne metre notranjih igralnih površin na otroka, vsaj za pet let.
< NAPOVEDNIK DOGODKOV V TEDNU MED 3. IN 6. MAJEM