Kategorija: Novice
SEJA DRŽAVNEGA ZBORA RS
Ljubljana, 21. 12. 2010 - 23. redna seja Državnega zbora RS je potekala od 14. do 20. decembra 2010. Na dnevnem redu so imeli poslanci 27 točk. DZ je sprejel prometne zakone in več novel zakonov ter ocenil, da je predlog zakona o spodbujanju skladneha regionalnega razvoja primeren za nadaljnjo obravnavo. DZ pa se je seznanil tudi s poročilom o okolju.
PREDLOG ZAKONA O SPODBUJANJU SKLADNEGA REGIONALNEGA RAZVOJA (ZSRR-2)
Poslanke in poslanci so opravili prvo branje predloga zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja in ocenili, da je primeren za nadaljnjo obravnavo. Vlada želi z zakonom dvigniti stopnjo razvitosti in razvojne aktivnosti v regijah, ki doslej niso razvile vseh potencialov. Predlog zakona po oceni vlade regionalni politiki vrača njeno razvojno vlogo, odpravlja pa tudi potrebo po interventnih razvojnih zakonih.
Predlog zakona določa dve vrsti problemskih območij: obmejna problemska območja in območja z visoko brezposelnostjo. S posebnimi ukrepi in shemami državnih pomoči želi regionalna politika na teh območjih okrepiti obmejni pas z novimi naložbami in možnostjo novega zaposlovanja ter ustvariti možnosti za izboljšanje demografske slike v strateško pomembnem obmejnem prostoru. V obmejnih problemskih območjih želijo predvsem ustvarjati nova delovna mesta, ki so garancija za dolgoročno izboljšanje demografske slike in pomemben blažilec krize.
Nova paradigma regionalne politike temelji na več nivojskem partnerskem dialogu in prinaša teritorialno in časovno opredeljene instrumente. Nadgradnja v učinkovitejšo regionalno politiko se izvaja z ukrepi endogene regionalne politike.
Predlog zakona se ne ukvarja z upravno-administrativno teritorialno delitvijo Slovenije, nova zakonodaja na tem področju lahko temelji zgolj na pristojnosti občin in države za oblikovanje in izvajanje regionalne politike.
Regionalna politika naj bi postala učinkovitejši koordinator razvojnih politik, čemur je namenjen svet za teritorialno usklajevanje razvojnih pobud, ki ga vodi premier. Ključni regionalni in strateški odločevalski organ pa bo razvojni svet regij, ki bo sestavljen iz županov, predstavnikov gospodarstva, nevladnih organizacij in uglednih posameznikov.
V opoziciji so opozorili, da predlog zakona ni usklajen in ga tudi ne bodo podprli. Regionalno organiziranost je treba po njihovem mnenju nadgraditi s pokrajinami, saj razvojni svet regije ne bo imel moči in prave odgovornosti za izvedbo projektov. Izvedbeni načrti bomo morali biti vsako leto usklajeni z državnim proračunom, iz katerega bo večina sredstev. Poleg občinskih sredstev drugih sredstev ni, kar ni prava rešitev, opozarjajo. Menijo, da je le regionalizacija tisti pravi projekt, ki bo spremenil zaostajanje posameznih regij.
Celoten pregled seje državnega zbora si lahko preberete na tej spletni strani v rubriki Seje Državnega zbora.
< NAPOVEDNIK DOGODKOV MED 20. IN 24. DECEMBROM