Kategorija: Novice
PROBLEMATIKA ČRPANJA EVROPSKIH SREDSTEV
Ljubljana, 9.8.2011 - Poslanci SLS zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, na kateri bi obravnavali problematiko črpanja evropskih sredstev. Na problem sta opozorila Franc Pukšič, župan občine Destrnik in Franci Rokavec župan Občine Litija in član predsedstva ZOS, ki opozarjata, da obstaja velika nevarnost izgube dela uspešno izpogajanih sredstev EU.
Župan Občine Litija Franci Rokavec je na današnji novinarski konferenci opozoril, da se čas za možnost razpisa na posameznih operativnih programih zelo hitro izteka. "31. 12. 2013 bo zelo hitro tukaj in po tem datumu ne bodo možni nobeni razpisi. čeprav bo sredstva mogoče koristiti do leta 2015, bodo namreč morala biti do konca leta 2013 razpisana vsa sredstva in podpisane vse pogodbe.
Opozoril je tudi, da bežen pregled predloga rebalansa državnega proračuna pokaže, da se je vlada odločila za krčenje oziroma zmanjševanje postavk pridobivanja evropskih sredstev. Vprašljivo se zdi, ali se je vlada s tem na nek način odločila, da bo zmanjševala že sedaj vprašljivo višino črpanja evropskih sredstev, ki je komaj na 50 odstotkih planiranih prihodkov. Ĺ e posebej zaskrbljujoč se mu zdi podatek glede realizacije za kohezijski sklad, ki je po njegovih besedah le v višini dobrih desetih odstotkov. Nekaj boljši, a še vedno slab je položaj pri socialnem skladu, precej boljši pa pri skladu za regionalni razvoj.
Sicer pa sta skupaj s poslancem in županom Destrnika, Francem Pukšičem poudarila, da pričakujejo, da bo služba občine obvestila o izhodiščih za šesti razpis z naslova "Regionalni razvojni programi", da bodo lahko začele z ustrezno pripravo projektov.
Prejšnja vlada je za to postavko v enem letu naredila štiri razpise, ta pa v treh letih enega.
Eden izmed predlogov je tudi, da bi za izvedbo regionalnih razvojnih programov v okviru operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007 - 2013 zagotovili dodatna nepovratna sredstva v višini 600 milijonov evrov. Po Pukšičevih navedbah je bilo namreč na tej postavki od 600 milijonov do danes razpisanih in tudi porabljenih 500 milijonov evrov in če bi bil šesti razpis maja, bi občine izkoristile sto odstotkov. Občine imajo že v tem trenutku na zalogi vrsto projektov, ki jih lahko na nek način aktivirajo.
Župana pa sta zaskrbljena tudi nad zniževanjem sredstev za sofinanciranje investicijskih projektov v občinah, kar po njunih navedbah predvideva predlog rebalansa državnega proračuna za letošnje leto. Zmanjševanje teh sredstev posledično pomeni tudi velik problem na področju črpanja sredstev EU.
< AKCIJA OHRANIMO ČEBELE