Kategorija: Novice
POSLANCI NEZADOVOLJNI S POROČILOM O ČRPANJU KOHEZIJSKIH SREDSTEV
Ljubljana, 16. 09.09 - Odbor DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki je Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj (SVLR) marca zastavil več vprašanj v zvezi s pospeševanjem črpanja sredstev kohezijske politike, na včerajšnji seji ni bil zadovoljen s poročilom o črpanju teh sredstev.
Točko naj bi po prekinitvi nadaljevali konec meseca.Državna sekretarka v SVLR Meta Vesel Valentinčič je ob predstavitvi poročila poudarila, da naj bi poročilo podalo celovito informacijo o stanju črpanja sredstev kohezijske politike in ukrepov v času gospodarske krize. Poročilo naj bi obenem vključevalo poenostavitve in učinkovitost črpanja.
"Finančni pregled prvega letošnjega polletja pri črpanju teh sredstev kaže, da smo naredili kakovosten preskok v teh zadnjih mesecih," je pojasnila Vesel Valentinčičeva in poudarila, da so v polletju zabeležili ugoden rezultat - 4,2 milijona evrov neto sredstev presežka pri črpanju omenjenih sredstev.
Ob tem je izrazila prepričanje, da bo Slovenija tudi ob koncu leta zabeležila ugoden pozitiven rezultat na tem področju. "Analiza tveganja je pokazala, da visokega tveganja za črpanje sredstev Slovenija nima, le v letu 2012 bo treba pospešiti črpanje sredstev," je dejala.
Eden ključnih vidikov pospeševanja črpanja sredstev kohezijske politike je po mnenju Petra Wostnerja iz SVLR hitrost finančnega izvrševanja operativnih programov. Tudi Wostner je poudaril, da Slovenija kratkoročno ni izpostavljena tveganju izgube sredstev in dodal, da so spremembe v črpanju sredstev smiselne, vendar naj ne bi bile radikalne, saj da so bile strateške usmeritve ustrezne.
Predsednik odbora DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Vili Trofenik (Zares) je izrazil nezadovoljstvo s poročilom, saj da je delno odgovorilo na vprašanja tega odbora z marčne seje, delno pa je vprašanja zaobšlo. "Mislim, da bo treba poročilo dopolniti, saj SVLR v njem ne odgovarja o prioritetah pospeševanja črpanja sredstev," je poudaril in prekinil edino točko dnevnega reda, ki se bo tako nadaljevala na naslednji seji odbora, predvidoma konec meseca.
Mirko Brulc, poslanec SD, je med sejo izpostavil, da se težave v okviru črpanja sredstev pojavljajo predvsem pri razpisih, kjer je izpostavil neusklajeno delovanje med SVLR ter ostalimi ministrstvi. Pričakuje, da bo postopek razpisov in nasploh postopek črpanja sredstev uveljavljen zelo kmalu - "že jutri".
Da so bili pretekli razpisi za črpanje omenjenih sredstev nedodelani in nestrokovni ter da niso prihajali pravočasno, je prepričan Anton Kampuš (SD). Obenem je izpostavil, da so se pogoji razpisa od najave do izida zelo spreminjali.
Omenjene navedbe je demantiral poslanec Marijan Pojbič (SDS), saj da so prav na današnji seji predstavniki vlade potrdili, da operativni programi ne potrebujejo radikalnih sprememb in da je strategija črpanja sredstev dobra. Zanimalo pa ga je predvsem, kaj je bilo na področju izboljšanja ukrepov črpanja sredstev kohezijske politike že narejeno, in ne kaj šele bo. "Mislim, da je vsem v interesu, da počrpamo čimveč teh sredstev na čim bolj enostaven način."
Renata Brunskole (SD) je prepričana, da bi morala lokalnim skupnostim SVLR ponuditi čim več razpisov, da bi tako v čimvečji meri počrpali omenjena sredstva.
Da je potrebno poenostaviti postopke črpanja sredstev kohezijske politike, je izpostavil tudi poslanec SDS Milan čadež, ki je prepričan, da je treba birokratske ovire zmanjšati čim prej. Vesel Valentinčičeva je ob tem dejala, da se SVLR zaveda administrativnih ovir in dolgih odzivnih časov, ter da služba poskuša ukrepati v smeri odprave le-teh.
Zvonko Lah (SDS) je menil, da so bili operativni programi lokalnim skupnostim premalo predstavljeni. Poudaril je, da bi bilo treba pripraviti vsebinske spremembe operativnih programov glede na težave, v katerih je sedaj gospodarstvo.
"Ne želimo delati istih napak kot v preteklosti, zato smo v razpisih previdni," je izpostavila Vesel Valentinčičeva. Wostner je še pojasnil, da se na nivoju EU pripravlja že tretji paket sprememb operativnih programov, ter da SVLR razmišlja v smeri, ki je realno izvedljiva v trenutnih gospodarskih časih. "Skozi dejansko stanje proračunov za leti 2010 in 2011 bomo videli kakšne so dejanske možnosti, in na tej podlagi bomo spreminjali vsebino operativnih programov," je dodal.
< OBČINE ZAHTEVAJO VIŠJO POVPREČNINO, KOT JO PREDLAGA VLADA