Kategorija: Novice
POBUDA ZA SPREMEMBE NA PODROČJU DOLOČANJA CEN KOMUNALNIH STORITEV
Ljubljana, 19.02.09 - Danes je ZOS na pristojne naslovil dopis s pobudo za spremembe na področju določanja cen komunalnih storitev.
Na Združenje občin Slovenije se je obračalo vedno več občin članic, ki so opozarjale na perečo problematiko določanja cen komunalnih storitev.
Vlada namreč na tem področju izvaja dolgotrajno omejevalno cenovno politiko, posledično določene cene ne pokrivajo stroškov izvajanja dejavnosti. To pa zmanjšuje likvidnostno in investicijsko zmožnost gospodarskih javnih služb katerih lastnice so občine in v določenih primerih morajo občine kriti razliko stroškov v javnih podjetjih oz. pri koncesionarjih.
Vlada že nekaj let cenovno omejevalno politiko izvaja na javnih gospodarskih družbah katerih lastnice so občine, v družbah ker je lastnica država pa pri omejevalnih ukrepih vlada ni tako dosledna (elektro podjetja).
Občine ne moremo pristajati, da bomo (sicer minimalen) blažilec problemov inflacije. Vztrajamo, da bi bilo potrebno uvesti ustreznejši način oblikovanja komunalnih storitev, saj bi se morali preko ustreznih cen pokrivati stroški izvajanja dejavnosti, kot tudi vzdrževanja posameznih komunalnih sistemov.
Predlagamo, da vlada čim prej poenostavi postopek določitve cen komunalnih storitev v smeri nesprejemljivosti predhodnega soglasja vlade. V Uredbi o cenah komunalnih storitev določena metodologija sama po sebi vsebuje elemente restriktivne cenovne politike. Menimo, da bi vlada oz. ministrstva lahko svojo vlogo imela v postopku kontrole pravilnosti določanja cene.
Znano nam je, da je zaradi zavedanja neustreznih rešitev na tem področju ustanovljena posebna delovna skupina, ki bo v kratkem predlagala rešitve na tem področju. V ZOS upamo, da bo delovna skupina hitro končala delo in predlagala ustrezne poenostavitvene ukrepe, ter upoštevala predloge ZOS, ki bodo šli v smeri spremembe metodologije kot tudi v smeri spremembe zapletenega postopka določitve cen.
Skladno z načeli avtonomnosti lokalne samouprave in na podlagi vsega navedenega predlagamo, da se nemudoma pripravi sprememba Uredbe o določanju cen komunalnih storitev v kateri se vlado izloči kot predhodnega soglasodajalca, ohrani pa takšna metodologija izračuna cen komunalnih storitev, ki bo onemogočala zlorabe v obe smeri.
< DANES V VELENJU O OBVEZNEM ZDRAVSTVENEM ZAVAROVANJU