Kategorija: Novice
LOKALNE VOLITVE BODO 10. OKTOBRA
Ljubljana, 23. 7. 2010 - Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je za 10. oktober razpisal lokalne volitve. V skladu z danes podpisanim aktom o razpisu volitev bodo roki za volilna opravila začeli teči 9. avgusta.
Predsednik DZ je razpisal redne volitve v občinske svete in redne volitve županov, medtem ko bodo volitve za svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti za isti dan razpisali župani. Zakon namreč določa, da tudi volitve v svete ožjih delov občin potekajo sočasno kot redne volitve v občinske svete. Sočasno z lokalnimi volitvami pa potekajo tudi volitve v občinske svete narodnih skupnosti italijanske oz. madžarske narodnosti.
Roki za volilna opravila bodo začeli teči 9. avgusta, ko bo že mogoče vlagati kandidature za županske funkcije in mesta v občinskih svetih. Rok za vlaganje kandidatur pa se bo iztekel 15. septembra.
Na lokalnih volitvah je mogoče nastopiti kot strankarski kandidat ali pa kandidirati s podporo volivk in volivcev. Kot pravočasno vložene pa se bodo štele vse kandidature, ki jih bodo občinske volilne komisije dobile od 9. avgusta do 15. septembra do 19. ure. Ostale bodo zavrnjene kot prepozne, ne glede na to, ali bodo pravilne ali ne.
Od 9. avgusta bo na upravnih enotah že mogoče podpisovati obrazce podpore kandidatom za župane in občinske svetnike, pa tudi za predstavnike pripadnikov romske, italijanske in madžarske narodne skupnosti v občinskih svetih. Hkrati bodo stranke lahko začele formalizirati svoje priprave na volitve, saj morajo nekatera dejanja opraviti v roku po razpisu volitev; sklicati morajo svoje organe in kandidate določiti s tajnim glasovanjem. Politične stranke kandidate določajo prek svojih članov v posamezni lokalni skupnosti po postopkih, ki jih določajo njihova pravila, a obvezno s tajnim glasovanjem, drugih posebnih pravil pa zanje zakon ne določa.
Za neodvisne liste in posameznike, ki niso strankarsko vezani oz. želijo na volitvah nastopiti kot neodvisni kandidati, je treba zbrati podpise podpore. Po zadnjih lokalnih volitvah se je zakon spremenil tako, da je zahtevano število podpisov podpore sedaj manjše in je vezano na število volivcev, ki so glasovali na predhodnih lokalnih volitvah.
Da se bo nekdo lahko potegoval za sedež v občinskem svetu, ga bo moral (oz. listo, na kateri bo kandidiral) v njegovi volilni enoti podpreti najmanj odstotek od števila volivk in volivcev, ki so v tej volilni enoti glasovali na zadnjih rednih volitvah v občinski svet (a ne manj kot 15 in za listo ne več kot 1000). Pri županskih kandidatih je prag za vstop v volilno tekmo nekoliko višji: dva odstotka tistih, ki so na zadnjih volitvah v občini glasovali v prvem krogu županskih volitev. Tudi tu je določena spodnja meja 15 volivk in volivcev in zgornja 2500. Tisti, ki bodo želeli kandidirati s podpisi podpore, bodo torej na občinski volilni komisiji morali najprej pridobiti podatek, koliko volivk in volivcev je v občini oz. volilni enoti, kjer želijo kandidirati, glasovalo na volitvah 22. oktobra 2006 in koliko obrazcev podpore potrebujejo. Ker so občine po velikosti zelo različne, je težko govoriti o povprečju, a po besedah tajnika državne volilne komisije Marka Golobiča je kar precej občin, kjer bo potrebno zbrati več kot 100 podpisov.
Med županskimi volitvami in volitvami v občinski svet je še ena pomembna razlika, da pri volitvah županov lahko odloča drugi krog, če v prvem noben od kandidatov ne dobi večine glasov. Drugi krog razpiše DVK, zakon pa določa, da mora biti izveden najpozneje v treh tednih po prvem krogu volitev. Ker se bo 21-dnevni rok iztekel 31. oktobra, na državni praznik, je verjetno, da bo drugi krog v roku 14 dni. Tako je danes napovedal tudi predsednik DZ.
Sicer pa bodo imele politične stranke od 9. avgusta dalje tudi pravico, da predlagajo člane volilnih odborov. Desetdnevni rok, v katerem bodo to lahko storile, se bo iztekel 18. avgusta. Tajnik DVK pri imenovanju članov volilnih odborov opozarja na pomembno novost. Vsak predlagatelj bo namreč moral priskrbeti pisno izjavo kandidatov, da soglašajo z imenovanjem v volilni odbor, pa tudi njihovo pisno izjavo, da bodo najpozneje tri dni po javni objavi kandidatur oz. list kandidatov občinsko volilno komisijo obvestili, če je kateri od kandidatov z njim v sorodstvenem razmerju, ki ga navaja zakon.
Do 26. avgusta morajo organizatorji volilne kampanje, v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji, odpreti tudi posebne transakcijske račune za volilno kampanjo.
Že v avgustu bodo morale občine objaviti tudi pogoje za brezplačna plakatna mesta za čas volilne kampanje, ki bodo na voljo organizatorjem volilne kampanje za osnovno predstavitev. Te pogoje morajo občine objaviti najpozneje 60 dni pred dnem glasovanja, plakatna mesta morajo biti enakopravno zagotovljena vsem organizatorjem volilne kampanje, na posamezni občini pa je, kolikšno število mest bo določila. Ob tem lahko omogoči tudi plačljiva plakatna mesta.
* * *
< RAZPIS ZA NAJBOLJ ZELENO OBČINO V SLOVENIJI