Kategorija: Novice
DZ LOČENO O OBČINAH ANKARAN IN MIRNA
Koper, 05.05.2010 - Skupina petih poslancev je danes v postopek vložila nova predloga zakonov o ustanovitvi občin Ankaran in Mirna. Med podpisanimi so poleg Jurija (Zares) še njegov strankarski kolega Franci Kek, Anton Anderlič iz LDS, Renata Brunskole iz SD in nepovezani poslanec Franc Žnidaršič.
Po mnenju prvopodpisanega pod predlogom o ustanovitvi občine Mirna Antona Anderliča so se za vložitev ločenih zakonov odločili tudi zato, ker so želeli preprečiti, da postane Mirna kolateralna škoda v primeru, da zakon ne bi bil sprejet zaradi nasprotovanja ustanovitvi občine Ankaran. Glede občine Mirna večjih pomislekov že ob prvem glasovanju v DZ ni bilo, je pojasnil Anderlič.
Sicer pa je Juri poudaril, da tudi glede Ankarana še ni ničesar odločenega. "Ob zadnjem glasovanju je marsikateri poslanec videl, koliko manipulacij je bilo, da bi se preprečilo ustanovitev občine Ankaran, in zato glasoval drugače kot prvič," je dejal.
Ker se je pod zahtevo za sklic izredne seje podpisala več kot četrtina poslancev, bo DZ bo o ustanovitvi obeh občin na dveh ločenih izrednih sejah najverjetneje odločal v prihodnjih 15 dneh. Zahtevo za izredni seji bodo po Jurijevih napovedih vložili v sredo. Ĺ e pred glasovanjem v DZ bosta morala predloga obeh zakonov v obravnavno na državnozborski odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj.
Po besedah Anderliča ni pričakovati, da bi se morali v postopku sprejemanja zakona na referendumu ponovno izreči prebivalci obeh krajev. "Mislim, da bi bil to absurd," je dejal. Od sprejemanja prejšnje novele se ni po njegovem namreč nič spremenilo.
"Veseli smo, da je skupina poslancev prišla do tega, da se omogoči ponovno glasovanje," je dejal vodja pobude za ustanovitev občine Ankaran Gregor Strmčnik. V pobudi so po njegovih besedah prepričani, da bodo poslanci ob ponovnem glasovanju zakon o ustanovitvi občine Ankaran podprli.
Za sprejetje zakona bo tokrat, tako kot ob prvem odločanju o ustanovitvi obeh občin, potrebna navadna večina poslancev. Ponovnega veta državnega sveta tudi zaradi ustavne pritožbe, ki sta jo vložili krajevna skupnost Ankaran in Mirna, Strmčnik ne pričakuje. Sicer pa v primeru, da bi bilo za sprejem ponovno potrebnih 46 glasov, en glas ne bo izostal, napoveduje.
V krajevni skupnosti Mirna odločitev poslancev podpirajo, je v sporočilu za javnost zapisala predsednica sveta krajevne skupnosti Barica Kraljevski. Kot je še zapisala, je bila volja prebivalcev jasno in odločno izražena na posvetovalnem referendumu novembra lani. Koordinator odbora za ustanovitev občine Mirna Dušan Skerbiš pa je izrazil pričakovanje, da bo odločitev prebivalcev za samostojno občino upoštevana.
Poslanci bodo o ustanovitvi občin Ankaran in Mirna odločali ponovno, tokrat v obliki dveh ločenih zakonov. Skupina petih poslancev je danes v postopek vložila nova predloga zakonov o ustanovitvi omenjenih občin.
< ŽUPANI ZA VEČ KOT 20-ODSTOTNO ZMANJŠANJE IZPOSTOV CO2