Kategorija: Novice
DVE NOVI LETALI ZA OBRAMBO PROTI TOČI V LETALSKEM CENTRU MARIBOR
Maribor, 19. 8. 2009 – V letalskem centru Maribor so s pomočjo sredstev Zavarovalnice Maribor in Zavarovalnice Triglav opremil letalo cessna 206 za obrambo pred točo in tako zdaj dve tovrstni letali pokrivata območja Podravja in Prekmurja. Glede na potrebe je vizija centra opremiti skupno pet letal, a se že sedaj pojavljajo težave s financiranje.
Vodja operativne obrambe pred točo z letali v Letalskem centru Maribor Darko Kralj je na današnji novinarski konferenci v prostorih centra v Skokah ob Letališču Edvarda Rusjana Maribor izpostavil težave s podpisovanjem pogodb in financiranjem s strani lokalnih skupnosti, na območju katerih izvajajo obrambo pred točo.
Skupno gre za območje 52 občin Podravja in Prekmurja, ki bi na leto morale prispevati skupno okoli 45.000 evrov. Kot je dejal Kralj, občine večinoma plačujejo, vendar pa še vedno niso uspeli za letos podpisati pogodb z vsemi občinami tega območja, na območju katerih so letos že uspešno izvedli letalsko obrambo pred točo.
Sredstva za delovanje protitočne obrambe sicer mariborski center dobi tudi s strani ministrstva za kmetijstvo, ki je za letos zagotovilo dobrih 80.000 evrov, delovanje in opremo pa financirajo tudi zavarovalnice.
Zavarovalnica Maribor in Zavarovalnica Triglav sta prispevali okoli 50.000 evrov za opremo dodatnega letala, ki ga uporabljajo zadnja dva tedna, oprema pa je plod domačega znanja. Letalo bo nameščeno na ptujsko letališče v Moškanjcih predvsem zaradi krajšega reakcijskega časa za izvajanje obrambe v Prekmurju in proti slovenski južni meji, obramba pa bo tako bolj učinkovita.
Vizija Letalskega centra Maribor pa je, da bi v prihodnje imel za protitočno obrambo skupno štiri letala cessna in eno kompleksno dvomotorno letalo za letenje na višini nad 12.000 metrov. Ob tem pa se z ministrstvom za kmetijstvo in tudi ostalimi zavarovalnicami pogovarjajo, da bi letos opremili še eno letalo ter da bi v prihodnjih letih v Sloveniji vzpostavili koncept razvoja že dveh centrov na Dolenjskem in Primorskem. Izračunali so, da bi za izpolnitev vizije potrebovali v prihodnjih letih med 3,5 in štirimi milijoni evrov, nato pa vsako leto okoli 2,5 milijona evrov za delovanje.
V mariborskem centru trenutno deluje 20 posadk, ki so dežurne od jutra do večera, medtem ko nočna protitočna obramba zaradi tehničnih razlogov ni možna. Poseben problem je neustrezna radarska podpora protitočni obrambi, saj center nima svojega meteorološkega radarja. Trenutno uporabljajo radarske slike radarjev iz Avstrije, medtem ko radarska slika radarja z Lisce ni najbolj uporabna.
Kljub vsemu velja letalska obramba pred točo glede na tuje raziskave še vedno za učinkovito, še posebej v spreminjajočih se klimatskih razmerah, ko se je nevihtni čas podaljšal in sedaj traja že od začetka maja pa vse do oktobra in ko so nevihte vedno bolj intenzivne, oblaki pa segaj vse bolj visoko. Vlaganje v takšno obrambo je po mnenju Kralja upravičeno, saj lahko en točenosni oblak povzroči nekaj deset milijonov evrov škode.
Sicer pa se pred točo ne da popolnoma ubraniti, saj je vnos srebrovega jodida v nevihtne oblake učinkovit v času, ko je oblak šele v razvoju. Mariborski center sredstev za raziskave na tem področju ne dobiva in v prihodnje upajo, da bi z njimi sodelovala tudi slovenska meteorološka stroka.
Letos sta letali mariborskega centra od začetka maja izvedli že več kot 20 poletov v 14 točenosnih dneh, večina akcij pa je bila uspešna.
< OCENJENE SPLETNE STRANI KOROŠKIH OBČIN