Kategorija: Novice
DRUGI USKLAJEVALNI SESTANEK Z MINISTRICO ZA JAVNO UPRAVO GLEDE PLAČ FUNKCIONARJEV
Ljubljana, 27. 9. 2010 – Po predstavitvi predlogov ukrepov na področju plač in drugih prejemkov funkcionarjev v letih 2011 in 2012 s strani ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs prejšnji teden je danes ponovno potekal sestanek, na katerem so predstavniki funkcionarjev podali stališča glede omenjenih predlogov ministrstva.
Naj spomnimo. Ministrstvo za javno upravo je predlagalo dva pristopa glede plač funkcionarjev: ali uskladitev plač in nevtralizacija z ohranitvijo mase plač na ravni leta 2010, torej odprava nesorazmerij in znižanje plač, kar poleg že obstoječega 4% znižanja plač funkcionarjev pomeni še dodatno 6,68 % znižanje plač, ali zamrznitev plač in časovni odmik usklajevanja plač na 1. 10. 2012.
Združenje občin Slovenije in Skupnost občin Slovenije sta podali skupno stališče, ki je bilo predstavljeno tudi na današnjem sestanku. Zavzeli smo se za ohranitev sedanjega stanja, vključno z obstoječim 4% znižanjem, kar pomeni časovni zamik odprave plačnih nesorazmerij poklicnih županov in podžupanov. Kljub temu smo opozorili, da uspeli poskus pravosodja, ki si je preko odločbe Ustavnega sodišča zagotovil v povprečju višje plače, »solidarnostno ne bi smeli nositi drugi funkcionarji – še najmanj na lokalni ravni, saj so slednji marsikje na slabšem ko npr. višji uradniki v istih občinah. Uslužbenci lahko po skupnem znesku plače (če imajo obračunane nadure in dodatek za povečan obseg dela) dosežejo višje plače, kot jih imajo direktorji, slednji pa celo višje, kot jih imajo župani.
Predstavniki pravosodnih funkcionarjev in funkcionarjev neodvisnih državnih organov se ob sklicevanju na odločbo Ustavnega sodišča niso strinjali z nobeno od predlaganih rešitev, saj vztrajajo na izpolnitvi ustavne odločbe.
Ministrica je ponovno podala dejstva o pomanjkanju finančnih sredstev v državnem proračunu in kot najbolj realno možnost izpostavila časovni zamik odprave plačnih sorazmerij na čas, ko bo gospodarska rast triodstotna. Vlada namreč meni, da se z ohranjanjem obstoječe ravni plač »dela najmanj škode«. Po drugi strani je pravno najbolj sprejemljiva rešitev (v skladu z odločbo Ustavnega sodišča) odprava plačnih nesorazmerij in znižanje plač funkcionarjev še za dodatnih 6,68%, kar pa še dodatno ruši sorazmerja med plačami javnih uslužbencev in plačami funkcionarjev.
< 99. REDNA SEJA VLADE