Kategorija: Novice
96. REDNA SEJA VLADE
Ljubljana, 2. 9. 2010 – Vlada RS je na svoji 96. redni seji sprejela med drugim sprejela Uredbo o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov na odlagališčih in Poročilo o izvajanju Operativnega programa za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov.
Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov na odlagališčih
Uredba določa obveznost plačevanja, osnovo za obračun, zavezance za plačilo, plačnike, način obračunavanja, določanja višine in način plačevanja okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov na odlagališčih, pa tudi način razdelitve zbrane okoljske dajatve na posamezno občino, če gre za zbrano okoljsko dajatev zaradi odlaganja odpadkov na odlagališču, ki je infrastruktura, namenjena izvajanju obvezne gospodarske javne službe.
Prejemniki okoljske dajatve, ki jo plačujejo upravljavci odlagališč so občine, kjer povzročitelji odpadkov prepuščajo ali oddajajo odpadke izvajalcu občinske gospodarske službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov. Višina okoljske dajatve, ki jo prejmejo občine, postaja s to uredbo, odvisna od razmerja odloženih in zbranih komunalnih odpadkov. O količinah zbranih in odloženih odpadkov pa morajo poročati Ministrstvu za okolje in prostor.
Poročilo o izvajanju Operativnega programa za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov
Poročilo se nanaša na uresničevanje revidiranega programa, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela julija 2009 in vključuje obdobje do marca 2010. Operativni program je namenjen izpolnitvi obveznosti Republike Slovenije po Kjotskem protokolu, s katerim se je Slovenija zavezala k osem-odstotnemu znižanju emisij toplogrednih plinov v obdobju 2008-2012 glede na leto 1986. OP TGP-1 določa 24 krovnih ukrepov, ki so podrobneje razčlenjeni v 86 ukrepov oz. instrumentov posameznih resorjev (11 ministrstev in vladnih služb; pri samem izvajanju pa sodeluje še več resorjev). Iz poročil posameznih resorjev je razvidno, da se velika večina ukrepov izvaja - le 2 se ne izvajata zadovoljivo, 7 zadovoljivo, ostali delno zadovoljivo.
Najpomembnejši ugotovitvi poročila o izvajanju programa za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov sta naslednji:
==> V letu 2009 so se po prvih okvirnih ocenah izpusti toplogrednih plinov zmanjšali za dobrih 7 % oz. so znašali približno 19,7 mio t CO2.
==> Pri izvajanju operativnega programa je prišlo do bistvenega napredka glede na obdobje 2006 – 2008, sicer:
· napredek pri zagotavljanju ustreznih normativnih podlag. Vrsta predpisov oz. sprememb predpisov je že sprejetih, nekateri so v postopku sprejemanja, del je v pripravi.
· velik napredek je opazen pri ukrepih za zagotavljanje nepovratnih in povratnih spodbud za prehod na obnovljive vire energije in za večjo energetsko učinkovitost. V letu 2010 pričakujemo bistveno povečano učinkovitost črpanja evropskih sredstev (OP ROPI).
· ved napredki na drugih področjih lahko še omenimo, da so vzpostavljeni pogoji za trajnostno gospodarjenje z gozdovi in da je za investicije v posodobitev železniškega omrežja v letih 2010 in 2011 namenjenih največ sredstev do sedaj in prvič več kot za izgradnjo cestnega omrežja (povečanje na 589,7 milijona evrov, od tega 132,3 milijona evrov iz EU sredstev). Sprejet je tudi zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v JŽI za obdobje 2010 do 2023.
· bolj učinkovito izvajanje ukrepov v OP TGP-1 se zagotavlja tudi s povezovanjem ukrepov in instrumentov v širše nacionalne projekte, kot je že sprejeti program Okoljsko učinkovita državna uprava.
Ne glede na ugodnejšo bilanco emisij, kot je kazalo pred kratkim, pa je za doseganje srednje- in dolgoročnih ciljev zmanjševanja izpustov potrebno še pospešiti izvajanje ukrepov v OP TGP-1 in ta kratkoročno usmerjeni dokument nadgraditi. V zadnjem delu poročila so zato predlagani načini za bolj učinkovito izvajanje ukrepov in tudi za nove ukrepe; posebna pozornost je namenjena spodbujanju javnega potniškega prometa. Služba Vlade RS za podnebne spremembe pripravlja Zakon o podnebnih spremembah in dolgoročno podnebno (nizkoogljično) strategijo, ki bosta upoštevala mednarodni okvir in gradila na izkušnjah z izvajanjem operativnega programa. Zakon o podnebnih spremembah je tudi del izhodne strategije Vlade, saj od učinkovitega izvajanja ukrepov za blaženje podnebnih sprememb pričakujemo izboljšanje dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva in nova delovna mesta z višjo dodano vrednostjo.
* * *
< 95. REDNA SEJA VLADE