Kategorija: Novice
94. REDNA SEJA VLADE
Ljubljana, 27. 8. 2010 – Vlada RS je na 94. redni seji med drugim sprejela besedilo Predloga zakona o javnem nepremičninskem skladu Republike Slovenije, Predloga zakona stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti, Predloga zakona o cestah in Predloga zakona o pravilih cestnega. Sprejela je tudi mnenje o Predlogu zakona o spremembi in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku, izdala Uredbo o določitvi najvišjih cen komunalnih storitev in sprejela Poročilo o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za leto 2010 v obdobju januar - junij 2010.
Uredba o določitvi najvišjih cen komunalnih storitev
Na predlog Ministrstva za gospodarstvo je Vlada RS izdala Uredbo o določitvi najvišjih cen komunalnih storitev. Vlada RS je na redni seji 23. 7. 2010 sprejela Uredbo o prenehanju veljavnosti Uredbe o oblikovanju cen komunalnih storitev, ki je začela veljati s 15. 8. 2009. Ministrstvo za gospodarstvo od 15. 8. 2009 ni več pristojno za oblikovanje cen komunalnih storitev in cene komunalnih storitev spremlja le v skladu z veljavno Odredbo o pošiljanju obvestil o spremembi cen.
Cene komunalnih storitev se od 15. 8. 2009 oblikujejo izključno v skladu s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki ga je izdalo Ministrstvo za okolje in prostor.
Pravilnik določa enotno metodologijo za oblikovanje cen za vse izvajalce občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (razen za že sklenjene koncesijske pogodbe), in sicer oblikovanje cene oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode in ravnanja s komunalnimi odpadki (zbiranje in prevoz ter odlaganje ostankov po predelavi ali odstranjevanju komunalnih odpadkov), ter je podlaga za terminološko poenotenje postavk zaračunavanja posameznih storitev in poenotenje njihovega zaračunavanja. Pred uveljavitvijo nove cene posamezne storitve mora komunalno podjetje na podlagi pravilnika poleg pridobitve soglasja pristojne lokalne skupnosti pridobiti tudi pozitivno strokovno mnenje resornega ministrstva. MOP pri izdaji pozitivnih strokovnih mnenj preverja izpolnjevanje oskrbovalnih standardov, tehničnih, vzdrževalnih, organizacijskih in drugih ukrepov ter normativov za opravljanje javnih služb skladno s predpisi, ki urejajo varstvo okolja in gospodarske javne službe, nima pa pristojnosti poseganja v samo višino predlagane cene ali v presojo upravičenosti stroškov (pristojnost lokalnih skupnosti).
Vlada RS je na 91. redni seji 15. 7. 2010 obravnavala Informacijo o inflaciji v prvem polletju 2010, iz katere je razvidno, da je bila v letu 2009 rast cen komunalnih storitev pri nas najvišja v celotnem evrskem območju, enako visoka rast pa se je nadaljevala tudi v prvih šestih mesecih letos. S pravilnikom je sicer vzpostavljena metodologija oblikovanja cen komunalnih storitev, nista pa zagotovljena nadzor nad doseganjem minimalnih standardov opravljanja storitev in nadzor nad upravičenostjo stroškov izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, prav tako niso določene sankcije ob morebitnih kršitvah, in sicer če nova cena posamezne komunalne storitve ni v sorazmerju s kakovostjo opravljene storitve oziroma cena ni oblikovana v skladu s sprejeto metodologijo. Prav tako na MOP-u ugotavljajo, da je veliko občin cene komunalnih storitev povišalo brez pridobljenega pozitivnega strokovnega mnenja, Inšpektorat za okolje in prostor ter Tržni inšpektorat pa nista mogla ukrepati, saj v pravilniku ni kazenskih določb.
Ekonomsko neučinkovito zagotavljanje komunalnih storitev ima lahko negativne posledice za uporabnike in z makroekonomskega vidika, saj se neučinkovitost na koncu kaže tudi v poviševanju cen, kar negativno vpliva na konkurenčnost celotnega gospodarstva. S sprejetjem Uredbe o določitvi najvišjih cen komunalnih storitev se bodo cene storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki so bile oblikovane v skladu s pravilnikom, določile kot najvišje. To pomeni, da prodajna cena z davkom na dodano vrednost od 28. 8. 2010 ne bo smela biti višja od tako določene cene na dan 27. 8. 2010. Veljavnost uredbe je šest mesecev.
V tem obdobju bo Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo Uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, v kateri bodo določeni standardi glede upravičenih stroškov in nadzor nad izvajanjem zakonodaje, predvsem pa bodo uvedene sankcije za kršitve, ki jih v sedanjem sistemu ni.
Več si lahko preberete na spletni strani:
* * *
< SINDIKATI JAVNEGA SEKTORJA PRED IZBIRO: ANEKS ALI NOVELA PLAČNEGA ZAKONA